Ból brzucha, wzdęcia lub biegunka po spożyciu mleka - mogą wskazywać na nietolerancję laktozy. Nie zawsze trzeba jednak w takim przypadku rezygnować z produktów mlecznych w naszej diecie. Można stopniowo przyzwyczaić organizm do trawieniu laktozy lub stosować produkty o obniżonej zawartości tego cukru.

Nietolerancja laktozy to rodzaj nietolerancji pokarmowej wywołanej niedostatecznym trawieniem laktozy, czyli dwucukru obecnego w niektórych pokarmach mlecznych. Za trawienie laktozy odpowiada jeden z enzymów produkowanych przez człowieka - laktaza. Jeżeli organizm wytwarza jej zbyt mało, wówczas produkty z laktozą są nieodpowiednio trawione co prowadzi do biegunek, wzdęć czy bólów brzucha. Niektórzy radzą wówczas unikać spożywania mleka oraz innych produktów spożywczych zawierających laktozę.

Problem rośnie wraz z wiekiem

Jak wyjaśnia Bożena Wajszczyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie problem nietolerancji laktozy rośnie wraz z wiekiem i dotyczy głównie osób dorosłych. "Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja przez organizm laktazy, enzymu który rozkłada laktozę. Szczególnie dotyczy to tych osób, które przez pewien okres nie piją mleka i nie spożywają produktów mlecznych. Organizm wówczas przestaje produkować to, co jest mu niepotrzebne czyli laktazę"- podkreśla ekspertka.

Jak dodaje, wiele osób wraz z wiekiem zmienia sposób żywienia ponieważ zaczynają im smakować inne rzeczy lub z powodu schorzeń przechodzą na dietę opartą na mleku i serach, wówczas ujawnia się nietolerancja laktozy, ponieważ brakuje w organizmie laktazy.

Sposoby na nietolerancję laktozy

"Można to w różny sposób korygować. Można stopniowo przyzwyczajać organizm do mleka poprzez spożywanie go częściej, ale w małych porcjach zamiast dużej ilości na raz. Wówczas przyzwyczajamy nasz organizm do produkowania laktazy" - uspokaja Wajszczyk

Ponadto osoby z nietolerancją laktozy mogą korzystać z produktów mlecznych fermentowanych typu kefiry, jogurty czy mleko zsiadłe.

"Jeżeli ktoś nie lubi tego kwaśnego smaku to może wybrać dostępne na naszym rynku słodkie w smaku mleko acidofilne. To jest mleko zawierające bakterie, które żyją dzięki rozkładaniu laktozy" - przekonuje Wajszczyk. Jest także dostępne na rynku mleko o obniżonej zawartości laktozy, również słodkie w smaku. Z kolei w aptece można kupić tabletki z laktazą.

"A wiec istnieje cały szereg sposobów, aby osoby z nietolerancją laktozy nie rezygnowały w diecie z produktów mlecznych. To są produkty bardzo ważne w naszej diecie" - podkreśla ekspertka IŻŻ.

Mleko nie do zastąpienia

"Mówiąc mleko mówimy ogólnie o produktach mlecznych. Rezygnując z ich spożycia, bardzo trudno jest spożyć odpowiednią ilość wapnia" - mówi Wajszczyk. Jak przekonuje, mleko to błogosławieństwo dla naszych kości, ponieważ zawiera dużo wapnia, a ponadto ma dobry stosunek wapnia do fosforu, co wpływa na prawidłową budowę kości. "Poza tym dieta Polaków ma właściwości zakwaszające organizm, czego skutkiem mogą być np. bóle stawów. Mleko ma właściwości alkalizujące, czyli odkwaszające" - dodaje.

"Ponadto mleko jest źródłem praktycznie wszystkich witamin oraz składników mineralnych. Jest to skarbnica produktów odżywczych" - zachwala ekspertka z IŻŻ.

Możesz ocenić ten artykuł: