Osoby, które na co dzień noszą okulary o szkłach progresywnych bez wahania mogą wypróbować działanie nowoczesnych soczewek progresywnych, inaczej nazywanych multifokalnymi. W starej generacji te soczewki były wykonywane z twardszych i mniej elastycznych materiałów, co zniechęcało niektórych użytkowników – soczewki twarde były mniej wygodne i niekoniecznie nadawały się do codziennego użytkowania, również ze względu na ich cenę. Natomiast dzisiejsze soczewki nowej generacji wykonane są z silikonu i hydrożelu, co pozwala cieszyć się komfortem i korzyściami płynącymi z noszenia soczewek każdego dnia. Jak wybrać soczewki progresywne?

Dla kogo są soczewki progresywne?

Soczewki multifokalne przeznaczone są dla osób, które mają zdiagnozowaną prezbiopię, czyli tzw. starczowzroczność, która objawia się pogorszoną jakością widzenia w różnych odległościach i najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia, chociaż zdarzają się znacznie młodsi pacjenci. Soczewki progresywne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne), które obecnie można dostać na rynku, są skonstruowane wieloogniskowo – tak, by moce były rozłożone na powierzchni produktu nierównomiernie i pozwalały na ostre widzenie zarówno z bliska, daleka oraz średniej odległości. Na takiej samej zasadzie działają szkła w okularach progresywnych, z tym, że soczewki są znacznie wygodniejsze, zapewniają szersze pole widzenia i można ich używać do wielu aktywności sportowych, np. pływania, jazdy na rowerze czy biegania. Soczewki progresywne standardowo występują w podstawowych mocach i rodzajach, tj. jednodniowych i miesięcznych, najczęściej do użytku dziennego. Nowoczesne soczewki progresywne są także wyposażone w filtry blokujące promienie słoneczne UVA i UVB oraz wykonane z silikonu hydrożelowego, dzięki czemu lepiej przepuszczają tlen do oka i są wygodniejsze.

Jak dobrać odpowiednie soczewki progresywne?

Wizyta u optometrysty zalecana jest dla każdego, kto chce rozpocząć użytkowanie soczewek kontaktowych, jednak osoby, które noszą okulary progresywne wręcz mają obowiązek udać się do specjalisty na konsultację. Proces doboru soczewek multifokalnych często wymaga przymierzenia nawet kilku par soczewek różnych marek, by dobrać odpowiednią do konkretnego pacjenta, więc wizyta w gabinecie i badanie refrakcji określającej wadę wzroku są konieczne. Podczas konsultacji, optometrysta uczy także prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek oraz odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Specjalista powinien zapewnić soczewki próbne progresywne (innego rodzaju również), które następnie pacjent nosi i testuje przez okres 1-2 tygodni. Po tym okresie składa kolejną wizytę w gabinecie, gdzie wraz z optometrystą ocenia, czy soczewki są dobre, czy też konieczne będzie dobranie innych parametrów.

Warto także poprosić optometrystę o szybkie szkolenie z czytania recept, dzięki czemu podczas zakupów internetowych nie popełni się błędu. Oznaczenia soczewek każdej firmy mogą się różnić, więc warto pamiętać, że soczewki progresywne często są nazywane soczewkami multifokalnymi lub "przeznaczonymi dla osób z prezbiopią". Należy też poświęcić szczególną uwagę na odpowiednią higienę soczewek kontaktowych, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia urazów lub infekcji oka i przedłuża się ich żywotność, co bywa kluczowe, zwłaszcza dla użytkowników soczewek progresywnych, które są nieco droższe od standardowych. O zachowaniu higieny soczewek kontaktowych warto pamiętać zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19: należy dokładnie myć ręce mydłem przed każdym założeniem lub zdjęciem soczewek, a także wymieniać płyn w pojemniczku do soczewek każdego dnia – wyjaśnia optometrysta sklepu Bezokularow.pl Monika Kyciak.

Możesz ocenić ten artykuł: