Nagły, bardzo silny ból, zaczerwienienie i obrzęk jednego ze stawów - mogą być pierwszymi objawami dny moczanowej. Choroba, niegdyś zwana podagrą lub artretyzmem, związana jest ze zbyt wysokim poziomem mocznika we krwi i odkładaniem się jego kryształków w okolicy stawów.

Znajdź placówki:
Poradnia nefrologiczna na NFZ
Poradnia diabetologiczna na NFZ

Dna moczanowa znacznie częściej atakuje mężczyzn, a do jej wystąpienia przyczynia się niezdrowy tryb życia - nadmiar alkoholu i nieodpowiednia dieta. Jej przyczyną mogą też być niektóre leki.

W zależności od miejsca, które "zaatakuje" dna, wyróżnia się: podagrę (duży paluch u nogi), chiragrę (stawy rąk), omagrę - staw barkowy, gonagrę - staw kolanowy.

Objawy

Dna moczanowa to rodzaj zapalenia stawów, wywoływanego przez zbyt wysoki poziom mocznika we krwi. Nadmiar kwasu moczowego powinien zostać usunięty z organizmu przez drogi moczowe, jednak z powodu zaburzonego metabolizmu, może zacząć odkładać się w postaci kryształków moczanu sodu w płynie stawowym, najczęściej w okolicy dużego palucha stopy. Powoduje to bolesne ataki oraz obrzęk i zaczerwienienie. Zbyt wysoki poziom mocznika może wpływać także na uszkodzenie kłębuszków nerkowych i prowadzić do kamicy nerkowej.

Pierwszym objawem choroby jest nagły ból, który pojawia się zwykle w nocy lub nad ranem w okolicy stawu, np. dużego palucha u nogi. Ból ten stopniowo narasta i staje się nie do wytrzymania. Oprócz bólu staw może być zaczerwieniony oraz obrzęknięty, skóra staje się napięta i błyszcząca. Kryształki, które osadzają się w stawach, są ostre i twarde stąd silny kłujący ból. Atak dny może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Ból jest zwykle tak silny, że podczas pierwszego ataku chory szuka pomocy lekarza. Ten na podstawie wyników stężenia kwasu moczowego we krwi może zdiagnozować chorobę. Niekiedy wykonuje się również badanie płynu stawowego oraz zdjęcie RTG.

Napady dny moczanowej mogą pojawiać się od czasu do czasu. Jednak, gdy chory nie zastosuje się do zaleceń lekarza, nie będzie przestrzegał diety, ataki będą się pojawiać coraz częściej i trwać coraz dłużej, a choroba może rozwinąć się w dnę przewlekłą. Wówczas pojawiają się guzki dnawe, czyli złogi kwasu moczowego w tkankach miękkich, które przebijają się przez skórę na zewnątrz. Dochodzi także do ubytków kostnych oraz zmian w stawach.

Choroba pierwotna lub wtórna

U większości osób podagra występuje jako choroba pierwotna i wynika z nieprawidłowej przemiany materii. Może też być schorzeniem wtórnym u osób chorujących na przewlekłą niewydolność nerek.

Do wystąpienia dny przyczynia się niezdrowa dieta obfitująca w puryny, które sprzyjają produkcji kwasu moczowego, nadwaga, palenie papierosów.

Częściej dna występuje u osób chorych na cukrzycę typu II i spożywających duże ilości alkoholu.

Leczenie

W przypadku dny moczanowej podstawą leczenia oraz zapobiegania wystąpieniu napadów jest odpowiednia dieta. Chodzi o ograniczenie spożycia produktów sprzyjających większemu wytwarzaniu kwasu moczowego. Podstawą jest wyeliminowanie alkoholu (zwłaszcza piwa i alkoholi mocnych) oraz rzucenie palenia.

Osoby, u których wystąpił pierwszy atak dny moczanowej, powinny zrezygnować z jedzenia warzyw strączkowych, takich jak fasola, groch, soczewica, bób. Nieodpowiednie dla nich są również dania przyrządzone ze szczawiu, podroby, jak wątróbka oraz zupy gotowane na mięsnych wywarach.

W niektórych przypadkach stosowanie diety może okazać się niewystarczające. Wówczas należy wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Możesz ocenić ten artykuł: