Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu, która cechuje się skłonnością do występowania nawracających, podobnych do siebie napadów padaczkowych. Przez większość ludzi kojarzona jest głównie z utratą przytomności i drgawkami całego ciała (tzw. napad uogólniony). Ale w praktyce może się objawiać się na wiele innych sposobów.
Zdaniem specjalistów zbyt lekceważąco podchodzimy do próchnicy oraz chorób przyzębia. Okazuje się, że problem nie dotyczy tylko jamy ustnej – udowodniono związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi poważnymi chorobami ogólnymi.
Statystyki są nieubłagane. Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka średnio 10-11 proc. ludzi na świecie. Nie inaczej jest w Polsce. Ale najgorsze jest to, że nie tylko w początkowej, ale nawet i w mocno zaawansowanej fazie rozwoju tej choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. chorych wciąż nie jest jej świadomych. Tymczasem, zbyt późne wykrycie choroby i zbyt późne podjęcie leczenia grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy czy potrzeba przeszczepu nerki, ale też przedwczesna śmierć.