Nefrolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 20-10-2021 w Polsce jest 298 placówek udzielających na NFZ świadczenia nefrolog. Średni czas oczekiwania to 113 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 44 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 188 dni.
Nefrolog to lekarz, który leczy choroby nerek i układu moczowego. Nefrologia stanowi dziedzinę internistyczną, dlatego lekarz leczy niezabiegowo, a wykorzystuje preparaty farmakologiczne. Lekarz nefrolog zajmuje się profilaktyką i leczeniem m.in. kamicy nerkowej, stanów zapalnych układu moczowego, cystynurią, kłębuszkowym zapaleniem nerek oraz niewydolnością nerek. Jego celem jest nie tylko leczenie doraźne, ale zapobieganie rozwojowi choroby.

Do nefrologa warto udać się w przypadku niepokojących objawów takich jak: mocz o niepokojącej barwie, zapachu i konsystencji, ból poniżej bioder, utrzymujące się zmiany w moczy, ból w cewce moczowej podczas oddawania moczu.

W celu analizy i odpowiedniej diagnostyki, nefrolog zleca ogólne badanie moczu, morfologię, poziom glukozy, jonogram, ultrasonografię (USG) nerek i stężenie niektórych substancji m.in. kreatyniny i mocznika. Może również zlecić badania specjalistyczne, w tym urografię oraz scyntygrafię.
Nefrolog (lekarz od nerek) przyjmę na Narodowy Fundusz Zdrowia oraz w gabinetach prywatnych. Aby skorzystać z NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.