W aptekach dostępnych jest wiele testów, które umożliwiają przeprowadzenie badania w domu. Specjaliści jednak ostrzegają: takie testy służą jedynie do wstępnej diagnozy i nie zastąpią konsultacji z lekarzem.

Znajdź placówki:
Poradnia hematologiczna na NFZ
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ

Najpopularniejsze są testy ciążowe, a także owulacyjne, które pomagają określić dni płodne. Dostępne są też testy płodności przeznaczone dla mężczyzn, badające nasienie. Rodzice nastolatków chętnie sięgają po testy narkotykowe.

Dzięki innym testom można określić stężenie glukozy we krwi, które rutynowo badają osoby chorujące na cukrzycę.

Co możemy zbadać w domu?

Dostępne w aptekach testy pozwalają wykryć nawet poważne schorzenia, np. stwierdzić białko w moczu, którego obecność świadczy o stanie zapalnym dróg moczowych. W domu na własną rękę można stwierdzić także bakterię helicobacter pylori, która może być przyczyną kilku schorzeń układu pokarmowego, m.in. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Domowe testy pozwalają wykryć utajoną krew w kale, która może być objawem raka jelita grubego lub innych chorób przewodu pokarmowego.

Apteki oferują także testy do wykrywania chorób wenerycznych, niektórych chorób zakaźnych (np. gruźlicy czy rotawirusa).

W niektórych aptekach pojawiają się też testy pozwalające określić nietolerancje pokarmowe.

Czy domowe testy są wiarygodne?

– Muszą być wiarygodne, bo inaczej nie byłyby dopuszczone do obrotu - przekonuje wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Marek Jędrzejczak. Jego zdaniem część testów jest bardzo użyteczna, np. testy ciążowe, owulacyjne. - Jest również test dający możliwość wykrycia płynu owodniowego, bardzo pożyteczny, bo ostrzega kobietę przed sytuacją, w której może dojść do poronienia - dodaje.

Dobrze ocenia też testy narkotykowe, które dla rodziców obawiających się, że ich dzieci używają substancji psychoaktywnych, mogą być swoistym ostrzeżeniem.

Jędrzejczak chwali również testy, dzięki którym możemy określić poziom cukru we krwi, używane przez chorych na cukrzycę.

Nie wszystko należy badać samemu!

Jędrzejczak zwraca jednak uwagę, że nie każde badanie pacjent powinien przeprowadzać sam.

– Diagnostyka laboratoryjna jest dziś na tyle zaawansowana, że można by było robić w domu wiele różnego rodzaju badań, jednak to nie zawsze jest wskazane. Bo pacjent zostaje później z takim wynikiem sam - przekonuje ekspert.

Jak mówi, były np. propozycje domowych testów wykrywających przeciwciała HIV. - Ja jednak pytam: co potem? Duża część tych testów, które były proponowane, właśnie z tego względu do obrotu nie weszła - mówi.

Możesz ocenić ten artykuł: