Diabetolog

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 23-06-2024 w Polsce są 763 placówki udzielające na NFZ świadczenia diabetolog. Średni czas oczekiwania to 150 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 89 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 214 dni.

Diabetolog na NFZ - co musisz wiedzieć?

Diabetolog to specjalista, który specjalizuje się w chorobach metabolicznych m.in. cukrzycy, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, a także u kobiet w ciąży. Specjalista przeprowadzania badania np. oznaczenie glikemii, ketonurii, próby czynnościowe nerek i badanie dna oka, aby poznać typ choroby i stopień zaawansowania. Lekarz diabetolog przede wszystkim kontroluje glukozę we krwi swoich pacjentów. Jego podstawowym zadaniem jest rozpoznanie typu cukrzycy oraz ustalenie dawkowania leków doustnych lub insuliny. Specjalista doradza również w zakresie diety. Do diabetologa trafiają również osoby z chorobą tętniczek, chorobą naczyniówki, a także zaburzeniami wydzielania wewnętrznego trzustki. Oprócz leczenia, które jest poprzedzone diagnostyką, lekarz diabetolog zajmuje się także profilaktyką przeciwcukrzycową.

Lekarz diabetolog obserwuje również swoich pacjentów pod kątem rozwoju powikłań. W niektórych przypadkach kieruje do właściwego specjalisty np. neurologa, kardiologa, chirurga czy okulisty.

W serwisie znajdziesz również diabetologa przyjmującego prywatnie.