Trawa, ganja, zioło, ziele, marycha, skun, czyli po prostu marihuana. Czasem rodzicom wydaje się niemożliwe rozpoznanie, czy ich dziecko jest pod jej wpływem. Tymczasem bliscy, którzy wiedzą, jak młody człowiek zachowuje się na co dzień, nie powinni mieć problemu z zauważeniem niepokojących objawów.

Marihuana to konopie indyjskie zawierające substancję psychoaktywną THC. Występuje w postaci brunatnozielonych szczytów roślinnych, pozlepianych lub luźnych ze sobą liści o bardzo charakterystycznym słodkim i ostrym zapachu. Marihuanę się pali, są jednak osoby, które piją zrobioną z niej herbatkę lub wypiekają ciastka z jej zawartością.

Charakterystyczne objawy

Rozpoznanie, że dziecko jest pod wpływem marihuany nie jest wcale takie trudne. Już spojrzenie w oczy pozwala ocenić reakcję źrenic, które pod wpływem marihuany rozszerzają się i słabo reagują na zmiany światła.

Inne charakterystyczne fizyczne objawy, które mogą wskazywać na to, że dziecko jest pod wpływem marihuany to m.in. przekrwione spojówki, charakterystyczny słodkawy oddech i przesiąknięte tym zapachem ubranie, skłonności do nieuzasadnionego śmiechu, gadatliwość i pobudzenie ruchowe lub spowolnienie mówienia i ruchów, napady żarłoczności, szczególnie duża ochota na "coś słodkiego".

Wśród objawów psychicznych można natomiast wymienić beztroskę, rozbawienie, niemożność skupienia się na jednym temacie przez dłuższą chwilę.

U osób, które od kilku miesięcy palą marihuanę, można zauważyć zmianę zachowania. Rodziców powinno zaniepokoić milczenie, unikanie większego towarzystwa, zamknięcie się w sobie, napady agresji, niemożność porozumienia się z otoczeniem, nadwrażliwość, zaburzenia percepcji, psychozy, omamy i iluzje, zaburzenia pracy serca i układu oddechowego, zapaści, syndrom amotywacyjny, czyli niemożność zrobienia niczego konstruktywnego ewentualnie doprowadzenia do realizacji choć jednego z wielu pomysłów.

infografika - pod wpływem marihuany

Gadżety i testy

Rodzice mogą ponadto zwrócić uwagę, czy ich dziecko nie korzysta z gadżetów charakterystycznych dla osób palących marihuanę. Osoby takie mają zwykle przy sobie szklane fifki, małe fajeczki, bibułki do skrętów, różnego rodzaju pudełeczka. Osoby palące marihuanę często mają też rzeczy ozdobione symbolem charakterystycznego liścia ganji.

Jeżeli rodzic podejrzewa, że jego dziecko paliło marihuanę może przeprowadzić w domu test na obecność THC w moczu. Testy dostępne są w aptekach. Warto wiedzieć, że marihuana utrzymuje się w organizmie do kilku tygodni.

Więcej informacji można znaleźć w internetowej poradni prowadzonej na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.narkomania.org.pl

Możesz ocenić ten artykuł: