Pani Małgorzata miała zaledwie 24 lata, gdy doznała udaru mózgu. Udar kojarzyła głównie z osobami starszymi lub w średnim wieku. Nie sądziła, że może się jej to przytrafić w tak młodym wieku. A może się zdarzyć nawet noworodkowi.

Pani Małgorzata rano szykowała się do wyjścia z domu, gdy nagle stwierdziła, że ma niedowład lewej ręki. Sądziła, że ręka zdrętwiała jej podczas snu i zaraz wszystko przejdzie. Jednak nie przeszło, a do niedowładu dołączyły kolejne dolegliwości - nudności i wymioty. Całe szczęście, że w mieszkaniu byli współlokatorzy, którzy wezwali pogotowie.

Lekarze w szpitalu nie od razu rozpoznali udar i odesłali ją do domu. Dopiero gdy po powrocie do mieszkania do niedowładu lewej ręki dołączył niedowład lewej nogi, ponownie wezwane pogotowie natychmiast przewiozło ją do szpitala na oddział zajmujący się ratowaniem chorych z udarami mózgu.

Napad padaczkowy

Udar mózgu u ludzi młodych występuje tak rzadko, że nawet lekarze nie zawsze od razu go rozpoznają. Dochodzi do niego jedynie u trzech na 100 tys. osób poniżej 18. roku życia. Na dodatek trudno go wykryć, bo często wywołuje inne objawy niż u ludzi dorosłych.

Przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Anna Członkowska wyjaśnia, że u dorosłych najczęściej dochodzi do nagłego osłabienia i drętwienia ręki lub nogi po tej samej stronie. Mogą pojawić się trudności z chodzeniem i zaburzenia równowagi, a także silny ból głowy, zaburzenia mowy lub trudności z jej rozumieniem.

U ludzi młodych objawy udaru bywają zupełnie odmienne. Najtrudniej rozpoznać je u noworodków i dzieci, u których niedowłady zwykle nie od razu się pojawiają. Pierwszą dolegliwością jest napad padaczkowy. Maluch inaczej się zachowuje, jest bardziej drażliwy i senny, ale to trudno kojarzyć z udarem. Mogą też wystąpić zaburzenia oddychania i tętnienie ciemiączka.

Zaburzenia świadomości

Udar łatwiej rozpoznać u dzieci starszych, u których na ogół od początku występuje niedowład. Często jednak zostaje on przeoczony w pierwszej fazie, bo rodzice nie podejrzewają go swego dziecka.

O udarze mózgu u dzieci może świadczyć wielu innych nietypowych objawów. Są to zaburzenia świadomości, utrudniony kontakt z otoczeniem, zaburzenia mowy i czucia oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie siły mięśniowej oraz nagłe ogólne osłabienie organizmu, a także asymetria twarzy, zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

Szybkie wykrycie udaru ma kluczowe znacznie dla powodzenia leczenia i zmniejszania jego skutków. Dlatego pacjent jak najszybciej powinien znaleźć się w szpitalu, tym bardziej, że jest to stan zagrażający życia (w przypadku dzieci udar jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn zgonów).

Udary nawrotowe

Ważne jest również wykrycie przyczyny udaru, gdyż u jednej trzeciej dzieci może wystąpić on ponownie w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Może temu zapobiec wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ niektóre choroby mogą powodować tzw. nawrotowe udary.

U dzieci najczęstszym powodem udarów są wrodzone lub nabyte wady serca, takie jak zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, choroba reumatyczna, kardiomiopatia i zaburzenia rytmu serca. Mogą do nich doprowadzić również choroby zapalne, tętniaki i naczyniaki oraz urazy głowy, a nawet urazy odległych części ciała.

Możesz ocenić ten artykuł: