Nadżerka szyjki macicy to jedna z najczęstszych zmian narządów rodnych u kobiet. Wyglądem przypomina plamę o intensywnym, czerwonym kolorze. Nie boli, choć może dawać inne objawy, np. upławy lub krwawienia po stosunku. By ją stwierdzić, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ

Według dr n. med. Ewy Surynt, specjalistki ginekologii i położnictwa z Centrum Medycznego Enel-Med mówiąc o nadżerce w ginekologii, należy odróżnić dwa pojęcia: nadżerki prawdziwej i tzw. nadżerki rzekomej.

Nadżerka prawdziwa

Nadżerka prawdziwa w sensie patologicznym polega na ubytku nabłonka. W ginekologii taki ubytek może wystąpić na szyjce macicy, ale z nadżerką prawdziwą możemy mieć też do czynienia w innych narządach np. w żołądku.

– Nadżerkę prawdziwą szyjki macicy wywołują przede wszystkim infekcje bakteryjne i wirusowe oraz ryzykowne zachowania jak np. duża liczba partnerów seksualnych – wyjaśnia dr Surynt.

Ten rodzaj nadżerki może mieć groźne konsekwencje - jest istotnym czynnikiem ryzyka innych chorób, w tym przednowotworowych i nowotworowych.

Nadżerka rzekoma

Według dr Surynt 80-90 proc. kobiet, u których mówimy o nadżerce ma tak naprawdę erytroplakię, zwaną też nadżerką rzekomą.

– W kanale szyjki macicy jest nabłonek walcowaty, a na tarczy szyjki nabłonek wielowarstwowy płaski. Jeśli dochodzi do jakichkolwiek zmian nowotworowych, to dzieje się to na granicy tych dwóch nabłonków. Często lekarze rozpoznają wynicowanie nabłonka walcowatego z kanału szyjki na jej tarczę jako nadżerkę, choć niekoniecznie jest to stan patologiczny – mówi ginekolog.

Jak dodaje, gołym okiem jest to widoczne jako zaczerwienienie na tarczy szyjki macicy.

Powodem erytroplakii mogą być zaburzenia hormonalne lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ta forma nadżerki często rozpoznawana jest u młodych kobiet.

Według ginekolog erytroplakia (nadżerka rzekoma) nie jest groźną patologia i wymaga jedynie obserwacji, a w niektórych przypadkach miejscowego leczenia przeciwzapalnego.

Jakie mogą być objawy nadżerki

Kobieta sama nie zauważy nadżerki. Zmiana nie boli i często jest bezobjawowa. Jedyne objawy, jakie mogą wystąpić, to: nawracające infekcje, upławy i krwawienia kontaktowe po stosunku.

Podstawą w wykrywaniu nadżerki są: badanie ginekologiczne, cytologia (laboratoryjna analiza wymazu z szyjki macicy) i kolposkopia (badanie szyjki macicy pod powiększeniem, które pozwala obejrzeć szyjkę macicy w nawet czterdziestokrotnym powiększeniu, dodatkowo z zastosowaniem testu z kwasem octowym i płynem Lugola).

W zaawansowanych lub wątpliwych przypadkach niezbędne jest pobranie wycinka z szyjki macicy.

Konsekwencje nieleczonej nadżerki

W przypadku nadżerki prawdziwej lekarz po serii badań zdecyduje o odpowiednim sposobie leczenia.

Jeżeli zmiana nie ma cech przednowotworowych czy nowotworowych, można wykonać elektrokoagulację (tzw. przypalanie), krioterapię (wymrażanie), można też zastosować laseroterapię lub leczenie chemiczne. Jeśli zmiana może mieć charakter przednowotworowy lub nowotworowy, stosuje się konizację czyli wycięcie fragmentu szyjki macicy.

Dr Surynt zastrzega, że lekarze zwykle ostrożnie stosują zabiegowe metody leczenia nadżerek u kobiet, które jeszcze nie rodziły, bo powodują one bliznowacenie szyjki macicy, a nawet jej skrócenie, co może powodować kłopoty z donoszeniem ciąży i porodem.

Nieleczona nadżerka może prowadzić do zmian przednowotworowych i nowotworowych czyli raka szyjki macicy.

Możesz ocenić ten artykuł: