Niektórzy rodzice nie doceniają roli zębów mlecznych i zaniedbują ich higienę. A o zęby mleczne, choć po kilku latach i tak wypadną, trzeba dbać tak samo, jak o zęby stałe.

Zaniedbanie higieny może doprowadzić do próchnicy mleczaków. A próchnica i związane z nią przedwczesne ubytki mogą być z kolei przyczyną wad zgryzu i wymowy. Zdrowe zęby mleczne odpowiadają też za prawidłowe wykształcenie się i wyrzynanie zębów stałych.

Próchnica

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, dlatego są szczególnie podatne na powstawanie i rozwój choroby próchnicowej. Zaniedbywanie higieny mleczaków może więc tym szybciej doprowadzić do rozwoju próchnicy. Jej skutki są nieodwracalne i mogą przełożyć się na stan zębów stałych. Próchnica przenosi się bowiem na zęby stałe, które zastępują mleczaki, gdy dziecko ma kilka lat.

W przypadku zaniedbania higieny mleczaków wokół korzeni tych zębów może też dojść do stanów zapalnych, które wpłyną na uszkodzenie zawiązków zębów stałych. Osłabione zęby stałe będą zaś bardziej podatne na próchnicę.

Także w przypadku próchnicy zębów mlecznych - podobnie jak w przypadku zębów stałych - niezbędne jest leczenie zachowawcze, a w niektórych przypadkach - kanałowe.

Wady zgryzu i krzywe zęby

Próchnica zębów mlecznych może również doprowadzić do konieczności przedwczesnego usunięcia niektórych mleczaków. Wówczas pojawia się ryzyko, że zęby stałe wyrosną krzywo lub w niewłaściwym miejscu łuku zębowego. Konieczne będzie wtedy leczenie ortodontyczne.

Przedwczesne ubytki mogą też mieć wpływ na trudności z nauczeniem się prawidłowej wymowy.

Profilaktyka w domu

W przypadku najmłodszych profilaktyka powinna opierać się na prawidłowej higienie jamy ustnej, za dopilnowanie której odpowiedzialni są rodzice i opiekunowie dziecka.

Oczyszczanie jamy ustnej należy rozpocząć już u kilkumiesięcznych dzieci po wyrżnięciu pierwszego mlecznego zęba. Po każdym karmieniu dziąsła dziecka warto przecierać nawiniętą na palce zmoczoną gazą. Można też zacząć używać specjalnej miękkiej szczoteczki z małą główką dla najmłodszych, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę bakteryjną z pierwszych mleczaków.

U najmłodszych dzieci zęby szczotkuje się wodą lub pastą bez fluoru, a później można wprowadzić dostosowaną do wieku pastę dla dzieci z fluorem. Dopóki dziecko nie opanuje prawidłowego szczotkowania zębów powinno myć je pod nadzorem lub z pomocą rodziców.

Warto też pamiętać, że na stan uzębienia i ewentualny rozwój próchnicy u najmłodszych bardzo duży wpływ ma sposób ich odżywiania. Częste spożywanie słodkich, gęstych mieszanek mlecznych, słodyczy oraz picie słodzonych soków i herbatek powoduje oblepianie zębów i rozwój płytki bakteryjnej. Warto więc wprowadzić u dziecka nawyk, aby po każdym posiłku umyło zęby.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym

Oprócz regularnego mycie zębów, można skorzystać z profilaktyki w gabinecie stomatologicznym i zdecydować się na lakierowanie lub lakowanie zębów u dziecka.

Lakierowanie to pokrywanie powierzchni zębów lakierem fluorowym. Zabieg trzeba powtarzać raz na pół roku. Natomiast lakowanie to uszczelnianie lakiem naturalnych bruzd i zagłębień, co pozwala zabezpieczyć zęby przed zaleganiem w bruzdach resztek pokarmu i rozwojem próchnicy.

Możesz ocenić ten artykuł: