Ortodonta

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-02-2024 w Polsce jest 486 placówek udzielających na NFZ świadczenia ortodonta. Średni czas oczekiwania to 289 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 85 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 758 dni.

Ortodonta na NFZ - co musisz wiedzieć?

Ortodonta to specjalista, który leczy wady zgryzu, wady szczękowo-twarzowe. Do jego obszaru działania należy również korygowanie nieprawidłowości zębowych.

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty lekarz ustala plan leczenia i harmonogram wizyt. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz bada stan jamy ustnej, zębów, języka, a także mięśni twarzy i stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, zdjęcie gryzu oraz wycisk zębów. W razie potrzebny, ortodonta zleca dodatkowe badania np. tomografię i zdjęcie stawu skroniowo-żuchwowego. Przed podjęciem działań z zakresu ortodoncji, może zlecić leczenie stomatologiczne, aby wyleczy choroby przyzębia lub dziąseł, usunąć próchnicę czy też uzupełnić ubytki zębowe. Korygowanie wady zgryzu następuje przy pomocy aparatu stałego lub aparatu ruchomego.

Do lekarza ortodonty nie potrzeba skierowania. W tym przypadku nie występuje również rejonizacja. Oznacza to, ze pacjent może swobodnie wybrać placówkę/lekarza, u którego podejmie leczenie. Ze środków NFZ finansowane jest leczenie ortodontyczne dzieci do 12 roku życia z wykorzystaniem aparatów ruchomych. Natomiast kontrola jest prowadzona w ramach NFZ do ukończenia 13 roku życia. Natomiast dla osób dorosłych NFZ nie przewidział leczenia ortodontycznego w ramach ubezpieczenia.