Inhalacja i nebulizacja to jedne ze skuteczniejszych sposobów na dozowanie leków i soli fizjologicznej do górnych i dolnych dróg oddechowych. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów stosuje się odmienne typy inhalatorów. Jakie są ich rodzaje i czym różnią się od siebie?

Dlaczego inhalacja jest efektywna dla pacjenta?

Zalety inhalowania się znane są od setek, jeśli nie tysięcy lat. Podawanie substancji aktywnych drogą oddechową sprzyja lepszej przyswajalności leku. Podnosi to skuteczność terapii, bo określona dawka trafia wprost do celu. Inhalacja całkowicie omija układ pokarmowy, przez co nie jest on obciążony koniecznością transportowania leku przez krwiobieg. Inhalatory i nebulizatory są w stanie również bardzo skutecznie dawkować leki i tworzyć z nich odpowiednio drobną mgiełkę z zakresu 1–5 µm.

Rodzaje inhalatorów i ich charakterystyka

Rodzajów inhalaorów na rynku jest mnóstwo. Poznaj kilka z nich:

Inhalator pMDI – ciśnieniowy z dozownikiem

To jedne z najpopularniejszych kieszonkowych inhalatorów stosowanych przez pacjentów. Wyposażone są w zbiorniczek wypełniony lekiem zmieszanym z gazem pomocniczym odpowiedzialnym za rozpylenie substancji. Dla właściwego dozowania leku na końcu inhalatora umieszczono ustnik. Urządzenia pMDI wymagają dobrego zsynchronizowania momentu wdechu z uwolnieniem substancji aktywnej. Są za to relatywnie tanie i mają jednolicie określoną dawkę leku.

Inhalator proszkowy

Bardzo podobny do ww. urządzenia z tą różnicą, że do działania nie wykorzystuje gazu pomocniczego. Uwolnienie leku następuje w momencie przebicia kapsułki lub otoczki medykamentu. Drogi oddechowe zostają nasycone lekiem w postaci proszkowej bez dodatkowego gazu. Inhalator proszkowy może mieć różne typy: aerolizer, dysk, handihaler, novolizer, turbohaler. W odróżnieniu od inhalatorów pMDI niektóre z nich umożliwiają sterowanie dawką leku.

Inhalator typu MESH

Równie poręczny i wręcz kieszonkowy inhalator. Do swojej pracy wykorzystuje perforowaną siateczkę i membranę, która odpowiada za wywołanie drgań. W ten sposób lek zostanie doprowadzony do rozmiarów kilku µm i bardzo łatwo przyswaja się przez pacjenta. Inhalatory MESH zasilane są bateryjnie lub akumulatorowo. Ich cicha praca i wysoka wydajność zachęcają do skorzystania. Jedynie cena może odstraszać niektórych przed ich wykorzystaniem.

Inhalator ultradźwiękowy

To sporych rozmiarów urządzenia, które wykorzystuje się w inhalacjach i nebulizacjach stacjonarnych. Ultradźwięki wywołują powstanie fali rozbijającej lek na drobne cząsteczki. W ten sposób zostaje on nieco podgrzany (dlatego nie każda substancja może być podawana przez inhalator ultradźwiękowy) i doprowadzony do ustnika lub maseczki. Ten typ urządzenia charakteryzuje się wysoką skutecznością i niską mobilnością. Inhalator pneumatyczny

Przy udziale dołączonej sprężarki powietrza generuje ciśnienie pozwalające na dozowanie rozpylonego leku do dróg oddechowych. Kompresor odpowiada jedynie za sprężenie powietrza, nie miesza on leku samodzielnie. Inhalator pneumatyczny jest tańszy od odpowiedników ultradźwiękowych i nie powoduje podgrzewania substancji aktywnych. Można go więc stosować niemal z każdym lekiem do nebulizacji.

Skuteczna inhalacja to w dużej mierze właściwie dobrany sprzęt i technika podawania leku. Przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do produktu.

Możesz ocenić ten artykuł: