Nebulizacja polega na dozowaniu leku do górnych i dolnych dróg oddechowych przy udziale nebulizatora. Zwykle stosuje się ją u dzieci. Czy aplikator do leku można uzupełnić jednocześnie dwoma preparatami? Co na temat łączenia leków w nebulizacji musisz wiedzieć? Odpowiadamy!

Dlaczego łącznie leków może być praktyczne?

W szczególności małe dzieci trudno jest przekonać, że nebulizacja to nic zagrażającego ich zdrowiu. Utrzymanie pociechy w jednej pozycji przez kilka lub kilkanaście minut z maseczką na buzi jest wyzwaniem. Dlatego może wydawać się rozsądne połączenie dwóch leków w jedną dawkę, by nebulizacja zamiast 10 minut trwała o połowę krócej. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest korzystne dla przyswajalności substancji aktywnych. W jakich sytuacjach można a w jakich nie można tego robić?

Dlaczego niektóre leki nie nadają się do łączenia w nebulizacji?

Krótko mówiąc, z powodu ich wzajemnego wykluczania się. W efekcie rezultat takiej terapii jest niewystarczający lub zupełnie znikomy. Zasadniczo nebulizacja polega na początkowym podaniu leku rozszerzającego oskrzela pacjenta. W tym celu stosuje się salbutamol lub bromek ipratropium.

W pierwszym przypadku oczekiwanie na efekt trwa 10 minut, w drugim dwukrotnie dłużej. Dopiero po przekroczeniu tego czasu należy wykonać dozowanie substancji wykrztuśnej i glikokortykosteroidu. Samodzielne łączenie leków może wydawać się praktyczne, lecz nie jest zalecane. Są jednak pewne wyjątki.

Kiedy łączenie leków w nebulizacji jest możliwe?

Konsultacja z lekarzem może doprowadzić do podjęcia decyzji o połączeniu dawek medykamentów. Jednak samodzielne ich mieszanie nie jest wskazane, chyba że za przyzwoleniem lekarza i w ustalonej przez niego strategii. Pewnym wyjściem w tej sytuacji jest wybranie leków już połączonych, o ile są dostępne. W ulotce dołączonej do produktu powinna zostać zawarta informacja dotycząca możliwości łączenia substancji z innymi podczas nebulizacji lub braku takich możliwości. Jeśli nie ma pewności, czy dane produkty można łączyć w jednej sesji nebulizacyjnej, warto ustalić to z lekarzem lub farmaceutą.

Nebulizacja a rozcieńczanie leków - czy można?

Łączenie leków może też nasuwać pytania o ich ewentualne rozcieńczanie w soli fizjologicznej. Czy taki sposób terapii wziewnej jest zalecany? Nie, ponieważ zmiana stężenia leku i wprowadzenie dodatkowej substancji pomocniczej zmienia jego zachowanie po zaciągnięciu przez pacjenta. Trudno o ustalenie, w jakim obszarze dróg oddechowych osadzi się lek. Dodatkowo zmniejszone stężenie substancji aktywnej, osłabia działanie sesji nebulizacyjnej. Aby utrzymać jej prawidłowe działanie, należałoby przedłużyć jej czas, co nie jest możliwe w przypadku każdego pacjenta.

Podsumowanie - łączenie leków w nebulizacji

Samodzielne mieszanie leków podczas jednego cyklu nebulizacji nie jest wskazane. Każdą decyzję o ich łączeniu należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą celem prawidłowego przebiegu terapii. Przed pochopnym wykonaniem łączenia dokładnie przeczytaj ulotkę zawartą przy produkcie.

Możesz ocenić ten artykuł: