Podczas wyboru kosmetyków każdy świadomy konsument zwraca uwagę na wiele różnych czynników. Sprawdzamy skład danego produktu, to czy posiada on w składzie konserwanty oraz inne chemiczne ulepszacze, czy jest naturalny bądź syntetyczny. Zwracamy również uwagę na stosunek ceny do jakości oraz coraz częściej w ostatnim czasie interesujemy się tym, czy kosmetyk jest wegański. Czym właściwie wyróżniają się takie kosmetyki?

Czym wyróżniają się kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegańskie, szerzej znane także pod określeniem "cruelty free" to w Polsce stale rozwijająca nisza, choć trzeba przyznać, że nadal nie jest ona bardzo popularna. Wynika to głównie z niskiego poziomu wiedzy przeciętnego konsumenta o tym, z jakich substancji i składników korzystają koncerny kosmetyczne podczas produkcji swoich produktów. Czym właściwie różnią się kosmetyki wegańskie od zwykłych kosmetyków i dlaczego coraz częściej ludzie decydują się na ich wybór?

Kosmetyki wegańskie wyróżniają się przede wszystkim tym, że do ich produkcji nie zostały wykorzystane żadne substancje pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że zamiast tego rodzaju substancji przy produkcji kosmetyku użyto wyłącznie wyciągów roślinnych lub mineralnych. Z tego właśnie względu w składach tych kosmetyków nie znajdziemy takich substancji jak dla przykładu mleczko pszczele albo propolis, czy popularny śluz ślimaka. Ponadto kosmetyki te cechują się także tym, że nie są one testowane na zwierzętach. To są główne warunki, które muszą spełnić kosmetyki wegańskie, aby mogły być za takie uznane.

Kosmetyki wegańskie - co znaczą oznaczenia na produktach?

Kosmetyki dla wegan bardzo często oznaczane są odpowiednimi certyfikatami, dzięki czemu wiemy, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę, a dany produkt ma w pełni naturalny skład. Najczęściej oznaczenia takie oznaczają ponadto, że kosmetyki zostały wykonane z produktów pochodzących z upraw ekologicznych, bez stosowania GMO, oraz co ważne nie znajdziemy w nich żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Kosmetyki te bardzo często wyróżniają się także brakiem konserwantów, zagęstników lub barwników. Oczywiście pozbawia to długiego terminu ważności pewne produkty, ale z drugiej strony warto mieć na uwadze, że jest to bezpieczniejsze zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska.

Dlaczego to jest ważne i warto zwrócić uwagę na to, co zawiera w składzie dany kosmetyk? Sięgając po kosmetyki wegańskie, dajemy znać ich producentom, że chcemy korzystać z wyrobów tylko naturalnych, co pozwoli uniknąć cierpienia zwierząt hodowlanych i laboratoryjnych. Główną więc przyczyną funkcjonowania idei weganizmu są pobudki moralnościowe. Zwracając uwagę na składy produktów oraz wykluczając z użycia te kosmetyki, które szkodzą zarówno zwierzętom, jak i naszemu środowisku przyczyniamy się ponadto do zmniejszenia produkcji zanieczyszczeń oraz emisji gazów cieplarnianych. Warto pamiętać o tym, że wbrew pozorom każdy wybór ma kluczowe znaczenie, co może przełożyć się na faktyczne zmiany na lepsze dla naszej planety.

Możesz ocenić ten artykuł: