Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" to jedna z największych i najnowocześniejszych placówek pediatrycznych w Polsce. Rocznie przyjmuje ok. 30 tys. pacjentów. Są tu wykonywane zabiegi, których nie przeprowadza się w żadnej innej placówce, np. przeszczepy wątroby u dzieci. Szpital zajmuje 17,5 hektara.

Znajdź placówki:
Poradnia psychologiczna na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ

Centrum jest instytutem naukowym i jednostką badawczo-rozwojową Ministerstwa Zdrowia. Prowadzi działalność naukowo–badawczą, której wyniki są wykorzystywane w pracy klinicznej.

W szpitalu działa 15 klinik, 26 oddziałów oraz 31 poradni. Pracują tu specjaliści, którzy pełnią funkcje konsultantów krajowych i wojewódzkich.

Historia

Ideę Pomnika-Szpitala, który upamiętniałby dzieci – ofiary II wojny światowej - zaproponowała w latach 60. XX w. pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Inicjatywę wniosła na obrady Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w 1965 r. Seweryna Szmaglewska - była więźniarka hitlerowskich obozów koncentracyjnych i autorka książki "Dymy nad Birkenau".

W 1968 r. powołano społeczny komitet budowy szpitala, rozpoczęła się zbiórka środków na ten cel. Akt erekcyjny pod budowę wmurowano w 1973 r.

Pierwszego pacjenta CZD przyjęło 15 października 1977 r.

Życie codzienne

Średnia długość pobytu w CZD wynosi ok. pięciu dni, ale 75 proc. pacjentów cierpi na choroby przewlekłe; wiele dzieci przebywa w jednostce miesiącami.

W szpitalu toczy się normalne życie – jest tu poczta, apteka, bank, a w podziemiach szpitala znajduje się pasaż handlowy - przez personel i pacjentów zwanych "Marszałkowską" - gdzie funkcjonują sklepy - z ubraniami, zabawkami, kosmetykami, jedzeniem. W szpitalnej kaplicy odbywają się chrzty, komunie, a nawet bierzmowania.

Rodzice mogą przebywać z dziećmi przez całą dobę. Na oddziałach są pokoje socjalne oraz łazienki, w których rodzice przygotować posiłek oraz zadbać o osobistą toaletę. Przy CZD jest też hotel, w którym rodzice mogą wynajmować pokoje.

Za pobyt rodziców na oddziale szpital pobiera opłaty - 6,80 zł za noc. Pokrywa to koszty wody, energii, sprzątania, korzystania z urządzeń AGD itp.

W szpitalu działa zespół szkół ze szkołą podstawową, gimnazjum, liceum ogólnokształcącym, przedszkolem i Wczesnym wspomaganiem rozwoju.

Rok szkolny trwa 10 miesięcy, ale świetlice i przedszkole pracują non stop, są też sobotnio-niedzielne dyżury. W świetlicach pracują pedagodzy i psychologowie.

Transplantacje wątroby dzieci – tylko w CZD

Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD to jedyny w kraju ośrodek transplantacji wątroby u dzieci. Pierwszą udaną transplantację wątroby u dziecka wykonano w 1990 r. Obecnie zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego wykonuje rocznie ok. 40 przeszczepień, z czego ponad 50 proc. od żywych dawców.

Od 1984 r. klinika wykonuje też transplantacje nerek od zmarłych i żywych dawców. W 2001 r. przeprowadzono tu jednoczesny przeszczep wątroby, jelita cienkiego, dwunastnicy i trzustki, będący jednocześnie pierwszym w Polsce przeszczepem jelita; dotychczas to jedyna taka operacja w Polsce.

Klinika przyjmuje rocznie prawie 3 tys. pacjentów.

Klinika ta wraz z Kliniką Onkologii leczy i kwalifikuje do przeszczepu wątroby dzieci i młodzież z zaawansowanymi nowotworami tego narządu. To jedyne miejsce w Polsce gdzie w ten sposób leczone są nowotwory wątroby u dzieci.

Klinika Onkologii przyjmuje każdego roku od 180 do 220 nowych zachorowań. Stanowi to więcej niż jedną trzecią wszystkich nowotworów litych leczonych w Polsce.

Klinika Kardiochirurgii wykonuje przeszczepy serca u dzieci.

Możesz ocenić ten artykuł: