Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest skorygowanie istniejącej wady postawy dziecka. Jednak aby osiągnąć sukces, należy także w domu systematycznie wykonywać dobrane przez specjalistę ćwiczenia.

Jak podkreślają lekarze, dzieci z wadami postawy ciągle przybywa, co wiąże się m.in. ze stylem życia. Według danych Instytutu Matki i Dziecka aż 90 proc. dzieci w Polsce cierpi obecnie na wady postawy. Najczęściej dotyczą one kręgosłupa, kolan, stóp.

Przyczyny wad postawy

Powstawaniu wad postawy może sprzyjać siedzący tryb życia, źle dobrane meble, noszone na jednym ramieniu i zbyt ciężkie plecaki i torby, niewłaściwe obuwie.

– Niewłaściwa postawa ciała często wywołana jest też wadami wrodzonymi kości lub mięśni oraz schorzeniami i urazami narządów ruchu. Może być też konsekwencją nieprawidłowego rozwoju ruchowego w okresie niemowlęcym - mówi dr n. med. Elżbieta Binek, fizjoterapeuta dziecięcy w Centrum Medycznym DAMIANA.

W przypadku zdiagnozowania u dziecka wady postawy niezbędne jest wdrożenie indywidualnego postępowania korekcyjnego.

W czym pomaga korektywa?

– Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest skorygowanie istniejącej wady postawy dziecka oraz doprowadzenie - o ile to jest możliwe - do stanu prawidłowego lub zatrzymanie powstawania wady i niedopuszczenie do jej pogłębienia – wyjaśnia dr Binek.

Specjalistka podkreśla, że każde dziecko wymaga właściwego doboru ćwiczeń dostosowanego do określonej wady postawy.

Podczas indywidualnych zajęć fizjoterapeuta może czuwać nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, a także na bieżąco korygować wszelkie nieprawidłowości. Czas przeznaczony na ćwiczenia należy dostosować indywidualnie, jest on zależny od wady postawy u dziecka.

– Nie należy poprzestać na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, które odbywają się zwykle raz w tygodniu. Aby osiągnąć sukces, ćwiczenia należy również systematycznie wykonywać w domu - przypomina dr Binek.

Jak podkreśla, rolą rodziców jest wsparcie i mobilizacja. - Zdecydowanie łatwiej będzie dziecku wytrwać, jeśli rodzice poświęcą codziennie co najmniej 15-20 minut na wspólne ćwiczenia w domu - radzi specjalistka.

Skutki nieleczonych wad postawy

Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do nasilenia deformacji i komplikacji w przyszłości.

Dr Tomasz Poboży, chirurg ortopeda ze Szpitala Medicover, podaje przykład takiego procesu: płaskostopie współistniejące z koślawością pięt może powodować przewlekłe bóle stóp w wieku późniejszym, prowadzić do zwyrodnienia stawów stóp, ale również powodować nieosiowe obciążanie stawów kolanowych i biodrowych, co może skutkować ich zwyrodnieniem, a nieprawidłowa ruchomość i przykurcze tych stawów mogą niekorzystnie wpływać na stawy kręgosłupa.

Jak podkreśla dr Poboży, komplikacje te mogą dotyczyć nie tylko układu ruchu.

– Postępujące skrzywienie kręgosłupa - zwłaszcza jeżeli jego początek ma miejsce we wczesnym dzieciństwie - może powodować deformacje klatki piersiowej, co z kolei może upośledzać wentylację niektórych obszarów klatki piersiowej, skutkować zmniejszeniem wydolności oddechowej i sprzyjać infekcjom dolnych dróg oddechowych – mówi chirurg ortopeda.

Możesz ocenić ten artykuł: