Zasady finansowania świadczeń zdrowotnych wykonywanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mają motywować lekarzy specjalistów, by zamiast kierować do szpitala, diagnozowali i leczyli pacjentów.

Znajdź placówki:
Poradnia ortopedyczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia kardiologiczna na NFZ

Wcześniej specjaliści otrzymywali stałą stawkę za poradę lekarską. Obecny system rozliczania przewiduje, że wycena wizyty zależy od czynności, jakie podczas niej wykona lekarz, np. zleconych badań.

Wycena porad przez NFZ

Obecnie obowiązujący system finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej obwiązuje od połowy 2011 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia określił kategorie porad oraz zlecanych badań, za które przysługuje określona liczba punktów. Z kolei za punkt obowiązuje stała stawka.

Jak informuje biuro prasowe NFZ, średnia cena punktu w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to ok. 9 zł.

Jeżeli chodzi o liczbę punktów za porady u specjalisty w AOS to - jak wyjaśnia Fundusz - zasada jest następująca:

  • porada specjalistyczna (bez zlecania badań): 3,5 pkt (ok. 35 zł);
  • porada specjalistyczna + zlecone badania: od 5 do 52 pkt (w zależności od rodzaju i ilości zleconych badań);
  • porada kompleksowa (pierwszorazowa wizyta u lekarza oceniająca kompleksowo stan zdrowia pacjenta): od 6 pkt (bez zlecenie badań) do 26 (w zależności od zleconych badań);
  • porada pohospitalizacyjna (porada realizowana w poradni przyszpitalnej w okresie nie dłuższym niż 30 dni od zakończenia przez pacjenta leczenia szpitalnego): 4 pkt.

Właśnie na podstawie takich zasad wyceniane są porady lekarza specjalisty np. kardiologa, endokrynologa, ortopedy, okulisty czy pulmonologa.

– Im więcej zleconych pacjentowi badań, im bardziej kosztochłonne świadczenia, tym wyższa wycena - podkreśla NFZ. Z kolei porada specjalistyczna bez zleconych badań to 3,5 pkt, czyli ok. 35 zł.

Motywacyjny system finansowania AOS

Taki system finansowania AOS został wprowadzony, aby lekarze zamiast odsyłania pacjentów do szpitala w celu wykonania diagnostyki, zlecali badania w ambulatorium. Hospitalizacja jest bowiem znacznie bardziej kosztowna, niż wykonanie badania czy zabiegu w ambulatorium.

NFZ dąży w kierunku przesunięcia do gabinetów zabiegowych AOS coraz większej liczby świadczeń, które do tej pory były wykonywane w ramach hospitalizacji. Fundusz zmienia m.in. wyceny tych świadczeń, które mogą być wykonywane także w ambulatorium, aby nie było tak, że świadczeniodawcom bardziej "opłaca się" wykonywanie ich w ramach hospitalizacji.

Świadczenia z zakresu AOS finansowane przez NFZ mogą realizować tylko te placówki i gabinety, które podpisały umowę z Funduszem.

Możesz ocenić ten artykuł: