Pewne zmiany w organizmie spowodowane chorobami lub uszkodzeniami mechanicznymi wymagają ingerencji operacyjnej. Takimi zabiegami zajmują się chirurdzy. Na NFZ realizują ogromną ilość operacji, które mogą odbywać się w jednej z około 1,5 tysiąca placówek w Polsce. Należy zaznaczyć, że chirurgia jest dziedziną niesamowicie rozwiniętą i jest obecna w ogromnej większości dziedzin medycyny.
Warto zauważyć, że chirurg przyjmujący na NFZ musi poza wiedza medyczna mieć zaawansowane umiejętności manualne. Dzięki nim radzi sobie w sytuacjach wymagających operowania na bardzo delikatnych narządach lub w miejscach trudno dostępnych. Jego zdolności decydują w dużej mierze, chociażby o ilości utraconej krwi podczas operacji. Poza tym każdy chirurg musi umieć właściwie reagować w sytuacjach kryzysowych i radzić sobie z niespodziewanymi wydarzeniami podczas operacji. Umiejętność improwizacji zgodnej ze sztuką lekarską jest niejednokrotnie konieczne podczas zabiegów.
Narzędzia i metody, jakimi specjaliści posługiwali się na przestrzeni lat, mocno ewoluowały. W początkowych etapach rozwoju chirurgia wykorzystywana była najczęściej przy porodach lub rytuałach religijnych. Obecnie każdy chirurg na NFZ musi mieć rozległą wiedzę medyczną i posługuje się zaawansowanymi technikami i przyrządami. W coraz większej liczbie operacji wykorzystuje się metody endoskopowe, które umożliwiają znikomy wpływ na ciało ludzkie i zapewniają precyzyjne wykonywanie zabiegów. Najnowocześniejsze roboty chirurgiczne mogą być sterowane przez chirurgów za pomocą Internetu z dowolnego miejsca.