Neurochirurg

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 29-11-2022 w Polsce jest 106 placówek udzielających na NFZ świadczenia neurochirurg. Średni czas oczekiwania to 437 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 170 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 1 057 dni.
Neurochirurg to lekarz specjalizujący się w leczeniu i diagnostyce chorób układu nerwowego. W swojej pracy wykorzystuje metody chirurgiczne. Neurochirurg leczy m.in. guzy mózgu, ropnie mózgów, złamania kości czaszki, tętniaki tętnic mózgowych, dyskopatie, uszkodzenia nerwów obwodowych.

Podczas wizyty neurochirurg przeprowadza wywiad z pacjentem, bada m.in. napięcie mięśniowe, siłę mięśniową oraz obecność różnorodnych odruchów. W celu postawienia trafnej diagnozy i zaplanowania leczenia, lekarz zleca badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Następnie kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Operacja ma na celu usunąć przyczynę dolegliwości neurologicznych lub poprawić stan pacjenta W zakres kompetencji lekarza neurochirurga należy leczenie i opieka nad pacjentem przed operacją, w trakcie jej trwania oraz w okresie pooperacyjnym. Do jego obowiązków zalicza się również cały szereg zabiegów z dziedziny chirurgii kręgosłupa.

Do specjalisty neurochirurga potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub neurologa. Lekarz neurochirurg przyjmuje prywatnie lub na NFZ.