Na dzień 15-03-2025 w Polsce działa 950 placówek udzielających na NFZ świadczenia psychiatra. Średni czas oczekiwania to 162 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 43 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 329 dni.
Psychiatra na NFZ - co musisz wiedzieć?
Psychiatra to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne, do których zalicza się depresję, zaburzenia psychiczne, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia osobowości, nerwice, anoreksję, bulimię, psychozę, schizofrenię, uzależnienia, chorobę afektywną dwubiegunową, syndrom DDA, zaburzenia koncentracji i pamięci, a także myśli i skłonności samobójcze.
Pierwsza wizyta to wnikliwy wywiad z pacjentem, zapytanie o jego objawy, relacje z ludźmi. bada również fizyczny stan zdrowia pacjenta, czy cierpi na bezsenność, zwraca uwagę na koncentrację jego oraz pyta jaka jest przyczyna wizyty. Psychiatra ma kompetencje zlecenia badań laboratoryjnych, konsultacji neurologicznej, a także testów psychologicznych, które mogą pomóc w dalszym leczeniu pacjenta. Na podstawie wywiadu i badań, lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne. Wymaga ono odbywania regularnych wizyt, aby ocenić działanie leku. Tego typu leczenie może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat. W niektórych przypadkach psychiatra może zdecydować o kontynuowanie leczenia w szpitalu psychiatrycznych. Ta forma stosowana jest w momencie, gdy pacjent stanowi zagrożenie dla siebie samego lub otoczenia.
Psychiatra przyjmuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub odpłatnie w gabinecie prywatnym. Do lekarza psychiatry nie jest wymagane skierowanie.
Psychiatra na NFZ - dostępność w Polsce
Szukasz lekarza psychiatry na NFZ?
Dzień dobry, W kategorii Psychiatra znajdują się informacje
o wolnych terminach na świadczenia: