Rezonans Magnetyczny (RM)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 19-04-2024 w Polsce jest 447 placówek udzielających na NFZ świadczenia rezonans magnetyczny (rm). Średni czas oczekiwania to 96 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 45 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 161 dni.

Rezonans Magnetyczny (RM) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Rezonans magnetyczny to jedna z technik diagnostyki obrazowej, która stosuje się w medycynie. Pozwala w nieinwazyjny i nieszkodliwy sposób ocenić stan wszystkich wewnętrznych narządów oraz tkanek. Rezonans magnetyczny cechuje się niezwykłą precyzyjnością. Potrafi wskazać zmiany chorobowe zarówno w układzie mięśniowym, jak i szkieletowym. Ponadto pozwala ocenić funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz serca. Dzięki badaniu, lekarz jest w stanie wykryć wiele zmian chorobowych i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Urządzenie swoim kształtem przypomina tubę. Pacjent podczas badania przebywa w niej. Rezonans wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, dzięki którym na monitorze komputera uzyskuje się dokładny obraz ciała ludzkiego. Badanie to pozwala zobaczyć każda tkankę ludzkiego organizmu, a nawet i najmniejsze naczynia krwionośne. Dzięki temu lekarz jest w stanie zdiagnozować m.in. choroby nowotworowe, układu kostnego, mózgu, układu nerwowego, serca czy jamy brzusznej. Całe badanie jest bezbolesne i trwa od 15 do 45 minut. Jedyny dyskomfort polega na tym, że pacjent musi przebywać w pozycji nieruchomej.

Do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Lekarz rodzinny nie posiada uprawnień do skierowania na badanie. Badanie wykonywane jest w ramach NFZ, jak i prywatnie.