Artroskopia kolana

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 23-04-2024 w Polsce jest 416 placówek udzielających na NFZ świadczenia artroskopia kolana. Średni czas oczekiwania to 320 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 67 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 688 dni.

Artroskopia kolana na NFZ - co musisz wiedzieć?

Artroskopia, czyli inaczej wziernikowanie stawu, to zabieg endoskopowy polegający na nacięciu okolicy stawu i wprowadzeniu do niego narzędzia nazwanego artroskopem. Artroskopia diagnostyczna umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza stawu i ocenę błony maziowej, chrząstek stawowych, mięśni oraz wiązadeł. W razie potrzeby przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny - mamy wtedy do czynienia z artroskopią operacyjną. Zabiegami przy użyciu tej techniki są na przykład refundowane przez NFZ artroskopia lecznicza stawu kolanowego oraz artroskopowa rekonstrukcja więzadeł krzyżowych. Wskazaniem do artroskopii mogą być urazy stawów, złamania śródstawowe, niestabilności ruchów w stawach, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe lub nowotwory w obrębie stawów. Zabieg może zlecić specjalista ortopeda po wcześniejszym badaniu klinicznym.

Przygotowanie do artroskopii polega na przestrzeganiu kilku zasad. Na jakiś czas przed zabiegiem należy wstrzymać się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych, paleniem papierosów oraz spożywaniem alkoholu. Natomiast w dzień zabiegu należy zjawić się w szpitalu na czczo (ostatni posiłek powinno się spożyć od 6 do 12 godzin wcześniej). Można zażyć przyjmowane stale leki po konsultacji z lekarzem.

Artroskopia odbywa się przy znieczuleniu regionalnym albo ogólnym, a zatem jest bezbolesna. W zależności od charakteru zabiegu trwa on od 30 minut do 2 godzin. Po zabiegu pacjent może opuścić szpital już tego samego dnia, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej. Usuwanie szwów ma miejsce zazwyczaj 7-10 dni później. Pacjent przez wskazany okres powinien poruszać się przy użyciu kul i ortez, ponieważ nagłe i gwałtowne ruchy mogą uszkodzić wciąż wrażliwe miejsce. Niewskazana jest też długotrwała pozycja stojąca i siedząca, ponieważ może to powodować przykurcze kończyny. Przez pewien czas operowanego stawu nie można moczyć, dlatego należy szczególnie uważać podczas kąpieli. Trzeba również dbać o zmianę opatrunku, aby nie dopuścić do infekcji. Oprócz tego zalecana jest rehabilitacja, która przyspieszy powrót do sprawności.