Fizjoterapia ambulatoryjna

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 08-09-2024 w Polsce są 2 754 placówki udzielające na NFZ świadczenia fizjoterapia ambulatoryjna. Średni czas oczekiwania to 225 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 118 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 337 dni.

Fizjoterapia ambulatoryjna na NFZ - co musisz wiedzieć?

Pacjenci posiadający zmiany wymagające terapii ruchowej mogą udać się do placówki publicznej, w której oferowana jest fizjoterapia ambulatoryjna. Aby otrzymać skierowanie do tego typu ośrodka, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty np. ortopedy. Takie skierowanie należy zrealizować w terminie do 30 dni od momentu wystawienia go. Pacjenci wybierający się do fizjoterapeuty mogą liczyć na pokrycie kosztów ze strony NFZ, które obejmuje maksymalnie 5 zabiegów dziennie przez okres 10 dni.

Leczenie wad postawy lub dysfunkcji pourazowej narządów ruchu odbywa się zazwyczaj w przychodni lub innej placówce rehabilitacyjnej posiadającej umowę z NFZ. Obejmuje ona pacjentów, którzy nie muszą podczas odbywania terapii być pod stałą opieką medyczną. Jednak poza obowiązkowymi zajęciami fizjoterapia ambulatoryjna obejmuje również porady lekarskie związane z dalszym procesem powrotu do zdrowia.

Udzielanie pomocy z zakresu leczenia narządów ruchu obejmuje również dzieci. Aby młody pacjent mógł skorzystać z fizjoterapii, powinien zgłosić się razem z rodzicem bądź opiekunem prawnym do lekarza rodzinnego lub dziecięcego lekarza specjalisty. Jeśli leczenie ma obejmować dysfunkcję spowodowaną wadą postawy, to odpowiednie skierowanie wystawia poradnia rehabilitacyjna. Uprawniona jest do tego również placówka świadcząca usługi ortopedyczno-traumatologiczne. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych skierowanie jest ważne 30 dni od momentu jego wystawienia.