Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce jest 280 placówek udzielających na NFZ świadczenia endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Średni czas oczekiwania to 465 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 91 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 1 116 dni.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego na NFZ - co musisz wiedzieć?

Uciążliwe dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości w obrębie stawu biodrowego skutecznie obniżają komfort życia u pacjenta. Częstą przyczyną takich objawów są choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, martwica kości udowej czy też reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku zaawansowanego stanu chorobowego, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, czyli wstawienia tzw. endoprotezy biodra.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego na NFZ to zabieg, który polega na usuwaniu uszkodzonych części stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi elementami. Ich zadaniem jest jak najlepsze przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. Endoprotezy produkowane są z wykorzystaniem metali, które cechuje obojętny wpływ na działanie organizmu, co pozwala ograniczyć ryzyko odrzucenia implantu przez organizm oraz innych powikłań pooperacyjnych. Zabieg trwa od 60 do 120 minut i pozwala nie tylko pozbyć się dolegliwości bólowych, ale również pomaga w powrocie do sprawności ruchowej u pacjenta.

Przy prawidłowym przebiegu zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra nie pojawia się podwyższone ryzyko powikłań dla pacjenta innych niż w przypadku każdej rutynowej operacji chirurgicznej. W procesie rekonwalescencji po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego kluczowa jest rehabilitacja. W zależności od stopnia uszkodzenia stawu biodrowego jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, dobierany jest indywidualny plan rehabilitacyjny, który pomaga w krótszym czasie powrócić do pełnej sprawności.