Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce jest 267 placówek udzielających na NFZ świadczenia endoprotezoplastyka stawu kolanowego. Średni czas oczekiwania to 594 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 143 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 1 563 dni.

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego na NFZ - co musisz wiedzieć?

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego to zabieg, który wykonuje się z powodu zmian zwyrodnieniowych kolana. Zabieg wszczepienia endoprotezy polega na wymianie zniszczonego stawu i zastąpienia go sztucznym. Implanty, które wykorzystuje się w endoprotezoplastyce stawu kolanowego są wykonane z materiałów obojętnych dla organizmu, czyli takich, które są dobrze tolerowanych przez tkanki pacjenta. Zapewniają odporność na zużycie, niszczenie oraz korozje. Przed wszczepieniem endoprotezy , pacjent musi wykonać podstawowe badania krwi oraz powinien zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Celem zabiegu wszczepienia endoprotezy jest nie tylko poprawa komfortu życia, ale również zwiększenie sprawności ruchowej i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Endproteza stawu kolanowego pozwala pozbyć się bólu kolana oraz ograniczenia ruchomości, który spowodowany jest zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, powstałych na skutek m.in. chorób reumatycznych czy przebytych urazów.

Endoproteza oraz technika operacyjna dobierana jest na podstawie wieku pacjenta i jego stanu zdrowia, a także zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Endoproteza składa się z elementów metalowych, które zastępują dalszą część kości udowej, bliższą część kości piszczelowej oraz wkładki, która znajduje się między nimi. Po wykonanej operacji, pacjent zostaje poddany rehabilitacji już na drugi dzień. Rehabilitant pomaga w odzyskaniu sprawności poprzez wykonywanie ćwiczeń i nadzoruje je. Po wypisaniu pacjenta ze szpitala, rehabilitacja musi być kontynuowana, aby pacjent odzyskał jak największą sprawność ruchową.