Koronarografia

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 19-05-2022 w Polsce jest 158 placówek udzielających na NFZ świadczenia koronarografia. Średni czas oczekiwania to 86 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 26 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 172 dni.
Koronarografia to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych serca, umożliwiające precyzyjną ocenę budowy oraz drożności tętnic. Stanowi podstawę do kwalifikacji pacjentów do leczenia farmakologicznego lub innej metod.

Koronarografia wykonywana jest w warunkach sterylnych tak jak na sali operacyjnej. Pacjent układa się w pozycji na wznak na stole zabiegowy. Koronarografia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie badania pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa bólu, poza niewielkim bólem podczas nakłucia tętnicy, które służy do wprowadzenia koszulki naczyniowej. Następnie lekarz wprowadza przez nią cewniki, przez które podawany jest kontrast radiologiczny. Pozwala on w promieniach rentgena zobaczyć części serca oraz naczyń.

Koronarografia trwa od 30 do 90 minut, a pobyt w szpitalu związany jest z przyczyną wykonania zabiegu. Jeżeli badanie jest zaplanowane i przebiega bez powikłań, to pacjenta można wypisać do domu już następnego dnia. Natomiast w przypadku leczenia ostrego zespołu wieńcowego to okres hospitalizacji trwa około 5 dni.