Leczenie chorób siatkówki (AMD, DME)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 13-04-2024 w Polsce jest 217 placówek udzielających na NFZ świadczenia leczenie chorób siatkówki (amd, dme). Średni czas oczekiwania to 39 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 5 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 144 dni.

Leczenie chorób siatkówki (AMD, DME) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu, która polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka, odpowiedzialnej za wyraźne widzenie. Diagnozę stawia się na podstawie badania okulistycznego m.in. sprawdzenie ostrości wzroku, badanie dna oka, badanie oka za pomocą lampy szczelinowej, angiografia fluoresceinowa (AF) oraz koherentna tomografia oka (OCT).

Leczenie zwyrodnienia plamki nAMD odbywa się za pomocą kilku metod i ma na celu spowolnienie postępu choroby oraz zapobieganie utracie widzenia. W walce AMD w postaci suchej, stosuje się metodę terapii laserem. Natomiast leczenie plamki żółtej (AMD) w postaci mokrej polega na terapii doszklistkowej. Polega na podaniu preparatu anty-VEGF, poprzez wstrzyknięcie do ciała szklistego w gałce ocznej.

Schorzenie rozwija się powoli i bezboleśnie, ale w niektórych przypadkach może charakteryzować się szybkim postępem. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w postaci suchej lub wysiękowej.
Leczenie plamki żółtej (AMD, DME) jest możliwe w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.