Mammografia

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:

Mammografia na NFZ - co musisz wiedzieć?

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, polegające na wykonana serii zdjęć sutka przy użyciu promieni rentgenowskich, które pozwala wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Dzięki wczesnemu wykryciu zmian nowotworowych, możliwe jest szybkie wdrożenie leczenia, a tym samym zwiększenie skuteczności terapii.

Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie zaleca się jednak używania balsami, kremu ani dezodoranty w górnej części ciała. Jeżeli pacjenta wykonywała już wcześniej badania mammograficzne, powinna wziąć ich wyniki. Nie zaleca się wykonywać mammografii tydzień przed miesiączką, ze względu na nabrzmiałe i tkliwe w tym okresie piersi.

Przerwa pomiędzy badaniami mammograficznymi nie powinna wynosić więcej niż 2 lata. natomiast kobiety po 50 roku życia, powinny wykonywać badania mammograficzne raz w roku.
W ramach programu NFZ bezpłatna mammografia przysługuje kobietom w wieku 50-69, u których przerwa pomiędzy badaniami mammograficznymi wynosi co najmniej 2 lata. Kobiety niekwalifikujące się do programu, mogą wykonać bezpłatne badanie na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, ginekologa lub onkologa.