Oddział endokrynologiczny

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce jest 60 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział endokrynologiczny. Średni czas oczekiwania to 148 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 12 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 493 dni.

Oddział endokrynologiczny na NFZ - co musisz wiedzieć?

Oddział endokrynologiczny specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów posiadających dysfunkcje działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zaliczają się do nich: tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, jądra, jajniki, nadnercza i trzustka.

Na oddziale endokrynologicznym przeprowadza się terapię osób dotkniętych nowotworem tarczycy, która polega na czynnościach chirurgicznych i jodoterapii jodem 131-I. Druga metoda jest często wykorzystywana po operacjach usunięcia gruczołu tarczowego, chociaż nie jest to regułą. Jodochwytne komórki tarczycy zostają poddane usunięciu poprzez kontakt z izotopem. Terapia ta jest bezpieczniejsza od chemioterapii i charakteryzuje się wysoką skutecznością wyeliminowania rozsianych po organizmie komórek nowotworowych. Z łatwością można określić czy nie nastąpiły przerzuty na inne organy wewnętrzne.

Leczenie raka prostaty również odbywa się na oddziale endokrynologicznym. Istnieją trzy podstawowe sposoby takiej terapii. Pierwsza (chirurgiczna) polega na wycięciu gruczołu krokowego. Druga (radioterapia) stosowana jest w przypadku braku przerzutów poza gruczołowych i przeprowadzana jest za pomocą źródła promieniowania umieszczonego wewnątrz gruczołu lub poza ciałem pacjenta. Trzecia metoda to leczenie systemowe, czyli chemioterapia lub hormonoterapia.

Poza wyżej wymienionymi nowotworami na oddziale endokrynologicznym przeprowadza się terapię innych zmian rakowych, które dotykają gruczoły płciowe i mieszane (wydzielające zarówno hormony, jak i enzymy).