Na dzień 12-07-2025 w Polsce działa 65 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział geriatryczny. Średni czas oczekiwania to 88 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 285 dni.
Oddział geriatryczny na NFZ - co musisz wiedzieć?
Diagnostykę, zabiegi i leczenie na oddziale geriatrycznym odbywają pacjenci w podeszłym wieku. Zazwyczaj są to osoby, które przekroczyły 60 lat i mają problemy zdrowotne powstałe na skutek wieku lub innych czynników.
Geriatria obejmuje swoim zakresem różne dziedziny zdrowia i życia pacjentów w podeszłym wieku. Zajmuje się leczeniem chorób nakładających się na siebie. Celem istnienia tego oddziału jest przywrócenie dobrego stanu emocjonalnego, psychicznego i fizycznego danej osoby.
Pacjenci po 60 roku życia posiadają skłonność do nabywania schorzeń i chorób typowych dla ich wieku. Zaliczają się do nich: choroba Alzheimera, Parkinsona, nadciśnienie tętnicze, niezdolność utrzymania moczu, zmniejszenie perystaltyki jelit, zmniejszenie przepływu krwi przez narządy wewnętrzne, a także zmieniającą się zawartość albumin, wody i tłuszczu.
Wdrażanie farmakologicznego leczenia dla osób starszych jest wyzwaniem stawianym oddziałom geriatrycznym. Ze względu na inny rozkład wody i tłuszczu niż u młodego człowieka zachodzi potrzeba opracowywania lekarstw o innym składzie i stężeniu aktywnych substancji do leczenia schorzeń.
Kolejnym problemem jest polipragmazja, która polega na przyjmowaniu jednocześnie więcej niż kilku leków. Ma to istotne znaczenie w procesie leczenia osób starszych i niejednokrotnie wywołuje niepożądane konsekwencje w postaci interakcji lek – lek lub lek – pożywienie. Pacjenci mają również zaburzoną umiejętność rozumowania poleceń lekarza i wymagają większej uwagi.
Oddział geriatryczny na NFZ - dostępność w Polsce
Oddział geriatryczny na NFZ
W kategorii znajdują się informacje
o wolnych terminach na świadczenia: