Oddział ginekologiczny

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce jest 56 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział ginekologiczny. Średni czas oczekiwania to 117 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 714 dni.

Oddział ginekologiczny na NFZ - co musisz wiedzieć?

Oddział ginekologiczny zajmuje się leczeniem chorób układu płciowego i rozrodczego u kobiet. Bardzo często działa w połączeniu z oddziałem położniczym.

Na oddziale ginekologicznym udzielana jest pomoc z zakresu diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji kobiet w ciąży i z chorobami natury ginekologicznej. Działalność placówki opiera się na wsparciu doraźnym i merytorycznym, a także szkoleniu w zakresie samoopieki domowej.

Na oddział ginekologiczny zgłaszają się pacjentki, które mają powikłania w trakcie ciąży wymagające całodobowej opieki lekarskiej. Kwalifikujące są również choroby narządów rodnych. W specjalistycznej placówce udzielana jest pomoc z zakresu zakładania szwu interwencyjnego przy niewydolności szyjki macicy, plastyki pochwy różnymi metodami, zabiegów zwiększających zdolność utrzymania moczu, a także diagnostyki niepłodności i kolposkopii.

Oddział ginekologiczny jest wyspecjalizowany w chirurgicznej pomocy pacjentkom, które cierpią na zaburzenia funkcjonowania narządów rodnych lub mają nowotwory. W tym celu usuwa się macicę sposobem przezpochwowym, nadpochwowym, przezbrzusznym lub laparoskopowym. W placówce wykonuje się także cesarskie cięcia elektywne i nagłe, wyłuszczenia mięśniaków macicy sposobem klasycznym lub laparoskopowym.

Przy oddziale ginekologicznym działającym w połączeniu z jednostką położniczą działa często również szkoła rodzenia dla przyszłych matek. Pomaga przygotować się do przyjścia dziecka na świat i przejścia przez proces porodu.