Oddział kardiologiczny

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 27-04-2024 w Polsce jest 229 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział kardiologiczny. Średni czas oczekiwania to 88 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 12 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 139 dni.

Oddział kardiologiczny na NFZ - co musisz wiedzieć?

Kardiologia jest nauką medycyny zajmującą się wszelkimi zmianami obejmującymi układ sercowo-naczyniowy. W swoim działaniu obejmuje diagnostykę i różne metody leczenia chorób. Ze względu na bardzo wysoki wskaźnik umieralności z powodu powikłań tego układu, warto szybko reagować na wszelkie odczuwalne dolegliwości związane z działaniem serca i naczyń krwionośnych. W tym celu pacjent udaje się na oddział kardiologiczny, gdzie otrzymuje fachową pomoc.

W trakcie pobytu pacjent zostaje objęty opieką specjalistyczną polegającą na diagnostyce i leczeniu metodami nieinwazyjnymi i inwazyjnymi. Do pierwszych z nich zaliczają się: echokardiografia, EKG, Holter, próba wysiłkowa, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy scyntygrafia serca. Oddziały kardiologiczne oferują też inwazyjne metody, w skład których wchodzą: FFR (pomiar cząstkowej rezerwy wieńcowej), IVUS (ultrasonografia wewnątrzwieńcowa), koronarografia, badania hemodynamiczne, implantacje stymulatorów serca, angioplastykę wieńcową.

Każdy oddział kardiologiczny można podzielić na kilka wewnętrznych części, które obejmują właśnie metody inwazyjne lub nieinwazyjne diagnostyki i leczenia, kardiologię dziecięcą, a także kardiochirurgię. Ostatni z wymienionych działów zajmuje się zabiegami operacyjnymi, takimi jak przeszczepy serca, wszczepianie by-passów czy rozruszników. Aby zostać przyjętym na oddział kardiologiczny, należy udać się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty posiadającego podpisaną umowę z NFZ.