Oddział/ośrodek leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacji)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 24-04-2024 w Polsce jest 61 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział/ośrodek leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacji). Średni czas oczekiwania to 5 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 30 dni.

Oddział/ośrodek leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacji) na NFZ - co musisz wiedzieć?

W ośrodku leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych pomoc uzyskają osoby, u których występują objawy odstawienia alkoholu. Zaliczają się do nich reakcje somatyczne i psychopatologiczne. Mogą one się pojawić w niedługim czasie po zaprzestaniu spożywania alkoholu i mają różny stopień nasilenia.

Stopień łagodny obejmuje stan niepokoju, nudności, a także zawroty i bóle głowy. Sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta są wywoływane przez napady drgawkowe i majaczenie alkoholowe (delirium), które mogą pojawić się po wystąpieniu ciągu alkoholowego.

Ośrodek leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych zajmuje się wdrażaniem terapii osób dotkniętych objawami. W tym celu wykonuje się rozpoznanie przyczyny występowania reakcji organizmu w celu wyeliminowania innych niż alkoholowe powodów zaburzeń. Dokłada się wszelkich starań, by pacjent nie podejmował próby spożycia alkoholu. Umożliwia się eliminację produktów przemian chemicznych na skutek wypicia alkoholu. Specjaliści wykonują czynności mające na celu łagodzenie objawów somatycznych i psychopatologicznych. W wyniku tych działań organizm zostaje oczyszczony i podejmuje się próbę zmobilizowania pacjenta do działań terapeutycznych.

W przypadkach skrajnych, gdy uzależniony nie jest w stanie samodzielnie odstawić alkoholu, przeprowadzana jest detoksykacja. Polega na uzupełnieniu elektrolitów, niedoboru witamin i podjęciu leczenia terapeutycznego. Warunkiem skutecznego leczenia chorego jest całkowita powściągliwość wobec spożywania produktów alkoholowych.