Operacje zespołu cieśni nadgarstka

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce jest 435 placówek udzielających na NFZ świadczenia operacje zespołu cieśni nadgarstka. Średni czas oczekiwania to 189 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 24 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 407 dni.

Operacje zespołu cieśni nadgarstka na NFZ - co musisz wiedzieć?

Zespół cieśni nadgarstka objawia się drętwieniem rąk, a szczególnie kciuka i palca wskazującego, przy wykonywaniu codziennych czynności. Jest to upośledzenie działania nerwu pośrodkowego powstałe w wyniku ucisku w kanale nadgarstka przez ścięgna mięśni przedramienia. Najczęściej występuje u osób, które długi czas spędzają przy komputerze. Ale nie tylko - każda praca polegająca na wielokrotnym powtarzaniu tego samego ruchu nadgarstkiem, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zespołu cieśni. Jeśli leczenie farmakologiczne i fizjoterapia nie dają zadowalających rezultatów, trzeba zdecydować się na zabieg.

Operacja polega na uwolnieniu kanału poprzez przecięcie więzadła nadgarstka w miejscu zwyrodnienia. Neurochirurg wykonuje nacięcie u podstawy dłoni. Otwarta operacja uwolnienia tunelu nadgarstka musi przebiegać w warunkach szpitalnych. Najczęściej dokonuje się jej w znieczuleniu odcinkowym z czasowym niedokrwieniem. Intubacja czy sadacja nie jest w tym przypadku konieczna. Ból i drętwienie nadgarstka mogą się jeszcze utrzymywać krótko po operacji, ale powinny zdecydowanie złagodnieć albo zupełnie zniknąć w okresie kilku miesięcy. W tym czasie zaleca się ograniczenie aktywności operowanej dłoni.

Operacja cieśni nadgarstka refundowana jest przez NFZ. Kwalifikacją do zabiegu jest konsultacja neurochirurgiczna. Oczywiście, pacjent musi posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne. NFZ wymaga, aby czas hospitalizacji nie był krótszy niż 3 dni.