Ośrodek terapii hiperbarycznej

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce jest 17 placówek udzielających na NFZ świadczenia ośrodek terapii hiperbarycznej. Średni czas oczekiwania to 17 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 79 dni.

Ośrodek terapii hiperbarycznej na NFZ - co musisz wiedzieć?

Miejsce, w którym pacjent odbywa tlenoterapię pod wysokim ciśnieniem to ośrodek terapii hiperbarycznej. Obecnie w Polsce istnieje kilkanaście placówek świadczących te usługi w ramach NFZ. Według wielu ekspertów rehabilitacja i leczenie tlenem podawanym pod ciśnieniem trzech barów ma bardzo dobry wpływ na poprawę zdrowia pacjentów skarżących się na wiele chorób. Sam proces przebiega w bardzo prosty sposób.

Osoba, którą interesują usługi świadczone przez ośrodki terapii hiperbarycznej na NFZ, powinna być przygotowana na cały proces zabiegowy. Początkiem jest ustalenie, czy dana osoba nie ma przeciwwskazań, które eliminują z tego, by skorzystać z tej formy leczenia. Zaliczają się do nich: ciąża (z wyjątkiem zatrucia czadem), niedawno przebyte zabiegi dokonywane w obrębie klatki piersiowej, zapalenie płuc, gorączka. Warto dodać, że sam zabieg może przyczyniać się do wywołania nieprzyjemnych skutków ubocznych. Pacjenci dzielący się opiniami informują o odruchu wymiotnym, zatkanych uszach czy bólu głowy.

Rehabilitacja tlenowa prowadzona przez ośrodek terapii hiperbarycznej polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnej komorze. Celem jest przyjmowania do organizmu czystego tlenu pod 3 krotnie większym ciśnieniem niż atmosferyczne. Skutkuje to zwiększeniem poziomu saturacji i lepszym odżywieniem tkanek i komórek tlenem. Dzięki temu następuje szybszy proces ich odnowy i budowy. Ma to istotne znaczenie w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy, chorób neurologicznych, autoimmunologicznych, ale również w przypadku zatrucia czadem czy posiadania słabo gojących się ran.