Położna (POZ)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:

Położna (POZ) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Położna (POZ), inaczej zwana położną środowiskową świadczy usługi z zakresu kompleksowej pielęgnacyjnej opieki położniczej i ginekologicznej nad kobietami i noworodkami do 2 miesiąca życia. Położna podstawowej opieki zdrowotnej sprawuje opiekę nie tylko nad kobietami w ciąży i po porodzie, ale również po operacjach ginekologicznych, które wymagają opieki ginekologicznej.
Położna (POZ) prowadzi edukację kobiet już od 21. tygodnia ciąży. Natomiast po porodzie, położna podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązana jest do wizyt patronażowych w ramach świadczenia opieki nad matką i noworodkiem. Pierwsza wizyta musi odbyć się w ciągu 48 godzin po wypisaniu matki z dzieckiem ze szpitala. Położna (POZ) musi odbyć co najmniej 4 wizyty do momentu osiągnięcia przez dziecko 6. tygodnia życia. NFZ finansuje do 6 wizyt.

Położna podstawowej opieki zdrowotnej opiekuje się również kobietami po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej. Do jej obowiązków należy m.in. podawanie leków, zdjęcie szwów, cewnikowanie pęcherza moczowego, płukanie pochwy.

Świadczenia położnej realizowane są na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania.