Położna (POZ)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Położna (POZ), inaczej zwana położną środowiskową świadczy usługi z zakresu kompleksowej pielęgnacyjnej opieki położniczej i ginekologicznej nad kobietami i noworodkami do 2 miesiąca życia. Położna podstawowej opieki zdrowotnej sprawuje opiekę nie tylko nad kobietami w ciąży i po porodzie, ale również po operacjach ginekologicznych, które wymagają opieki ginekologicznej.
Położna (POZ) prowadzi edukację kobiet w ciąży już od 21. tygodnia ciąży. Natomiast po porodzie, położna podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązana jest do wizyt patronażowych w ramach świadczenia opieki nad matką i noworodkiem. Pierwsza wizyta musi odbyć się w ciągu 48 godzin po wypisaniu matki z dzieckiem ze szpitala. Położna (POZ) musi odbyć co najmniej 4 wizyty do momentu osiągnięcia przez dziecko 6. tygodnia życia. NFZ finansuje do 6 wizyt.

Położna podstawowej opieki zdrowotnej opiekuje się również kobietami po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej. Do jej obowiązków należy m.in. podawanie leków, zdjęcie szwów, cewnikowanie pęcherza moczowego, płukanie pochwy.

Świadczenia położnej realizowane są na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania.