Poradnia audiologiczna

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 24-06-2022 w Polsce są 132 placówki udzielające na NFZ świadczenia poradnia audiologiczna. Średni czas oczekiwania to 120 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 21 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 199 dni.
Poradnia audiologiczna to poradnia specjalistyczna, w której lekarz audiolog zajmuje się diagnozą, profilaktyką oraz leczeniem zaburzeń słuchu np. niedosłuchu, szumów usznych czy nadwrażliwości na dźwięki. Dzięki badaniom diagnostycznym w zakresie audiologii, możliwe jest wczesne i dokładne wykrycie wady słuchu bez względu na wiek pacjenta. W zależności od wieku, rodzaju ubytków oraz stopnia niedosłuchu, lekarz wybiera najodpowiedniejszą metodę badania słuchu. Najmłodsi pacjenci mogą korzystać ze świadczeń, które świadczą poradnie audiologiczne dla dzieci.

Poradnia audiologiczna ma kompetencje do badania audiometrycznego, leczenia farmakologicznego, fizykalnego oraz inhalacyjnego. Przeprowadzają badania i testy słuchowe, badanie audiometryczne oraz rehabilitację niedosłuchów. Ponadto wystawiają opinię o przydatności do zawodu.

Poradnie audiologiczne udzielają świadczeń w ramach narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego lekarza, który udziela świadczeń w ramach umowy NFZ.