Poradnia chirurgii klatki piersiowej

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 03-02-2023 w Polsce jest 29 placówek udzielających na NFZ świadczenia poradnia chirurgii klatki piersiowej. Średni czas oczekiwania to 48 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 99 dni.

Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ - co musisz wiedzieć?

Pacjentom uskarżającym się na dolegliwości związane z wadami funkcjonowania narządów klatki piersiowej pomoc niesie poradnia chirurgii klatki piersiowej. Dziedzina medycy zajmująca się tą częścią ciała pod kątem prowadzenia interwencji inwazyjnych nazywa się torakochirurgią. Obejmuje ona wszelkie zmiany wewnętrzne poza wadami i schorzeniami kardiologicznymi.

Polskie poradnie chirurgii klatki piersiowej na NFZ rozlokowane są w całym kraju. Ich zadaniem jest przede wszystkim udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych lub na skutek urazów np. przy pracy. Głównym obszarem działania torakochirurga jest diagnoza i chirurgiczne leczenie płuc. Współpracuje więc bardzo często z onkologiem i pulmonologiem. W zakres działania tej dziedziny medycy wchodzi leczenie zmian takich narządów jak: płuca, opłucna, tchawica, oskrzela, przepona. Poza ingerencją w organizm ludzki torakochirurgia zajmuje się również badaniem i profilaktyką wszelkich zmian w obrębie klatki piersiowej.

Warto zapoznać się z metodami leczenia, jakie oferuje poradnia chirurgii klatki piersiowej. Podstawową formą eliminowania schorzeń i wad wewnętrznych jest operacja chirurgiczna za pomocą mikronarzędzi. Wprowadza się je do organizmu pacjenta przez odpowiednio przygotowane otwory i kontroluje się je przez kamery. Dzięki temu pacjent nie jest narażony na dłuższy pobyt w placówce medycznej i szybciej wraca do sprawności. Aby skorzystać z pomocy torakochirurga, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wystawienia odpowiedniego skierowania.