Poradnia leczenia zeza

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 09-08-2022 w Polsce są 62 placówki udzielające na NFZ świadczenia poradnia leczenia zeza. Średni czas oczekiwania to 126 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 21 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 536 dni.
Poradnia specjalistyczna zeza zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zeza jawnego i ukrytego i niedowidzenia , a także badaniem i korekcją wad wzroku. W ramach poradni leczenia zeza wykonuje się m.in. badanie na synoptoforze czyli kąta zeza i stopnia widzenia obuocznego, a także ćwiczenia ortoptyczne, pleoptyczne, ruchomości mięśni gałek ocznych, fuzji i zakresu fuzji, jednoczesnej percepcji, konwergencji (zbieżność oczu), akomodacji oraz ćwiczenia rehabilitacyjne mięśni oczu przed i po zabiegach. Ponadto, poradnia leczenia zeza kwalifikuje i przygotowuje pacjentów do zabiegu operacyjnego zeza.

Do poradni należy zgłosić się, jeżeli rodzic zauważy u dziecka: mrużenie lub przymykanie oczu, pocieranie oczu, zezowanie jednego lub obydwoje oczu, mylenie cyfr i liter, przybliżanie przedmiotów do oczu, brak ruchu oka w którymś z kierunków.

Poradnia leczenia zeza świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub okulisty lub odpłatnie bez skierowania.