Poradnia neonatologiczna

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce jest 188 placówek udzielających na NFZ świadczenia poradnia neonatologiczna. Średni czas oczekiwania to 18 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 4 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 85 dni.

Poradnia neonatologiczna na NFZ - co musisz wiedzieć?

Zdrowie noworodka jest dla rodziców sprawą najwyższej wagi. Dlatego chcą wiedzieć, gdzie udać się w razie jakichkolwiek problemów. Prawidłowy rozwój i wszelkie zmiany chorobowe diagnozuje i leczy poradnia neonatologiczna. Lekarz neonatolog dokonuje pierwszych badań noworodka zaraz po narodzinach. Właśnie wtedy sprawdza on zdrowie dziecka w skali ogólnej, ale również pod kątem możliwości ruchowych, jakości napięcia mięśni, stanu kręgosłupa i brzuszka małego pacjenta. W pierwszych godzinach po porodzie neonatolog zbada również jakość przepływu krwi w pachwinach, ruchliwość języka, podniebienie, a także rytm bicia serca.

Każda poradnia neonatologiczna służy rodzicom noworodka w przypadku ich wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka. Nawet jeśli początkowo nie zauważono żadnych niepokojących czynników, w kolejnych dniach życia pomoc może okazać się potrzebna. Do objawów, które wskazują na niepożądane zmiany, należą: wysoka senność połączona z brakiem aktywności, ulewanie pokarmu, wymioty, biegunki, zaparcia i brak apetytu. Poradnie neonatologiczne przyjmują również noworodki w przypadku niepokojących zmian skórnych i przedłużającej się żółtaczki.

Lekarz przyjmujący w poradni neonatologicznej pod swoją opiekę bierze również noworodki, które nie uzyskały wysokiej liczby punktów w skali Apgar lub mają wady wrodzone wykryte w czasie ciąży. Pomaga również wcześniakom w niezbędnym procesie rozwojowym po urodzeniu i zapobiega nabyciu przez nich wszelkich chorób. Poradnia neonatologiczna jest więc niezbędnym miejscem, w którym opiekę roztacza się nad noworodkami i najmłodszymi dziećmi.