Poradnia preluksacyjna

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 12-10-2024 w Polsce jest 246 placówek udzielających na NFZ świadczenia poradnia preluksacyjna. Średni czas oczekiwania to 22 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 17 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 36 dni.

Poradnia preluksacyjna na NFZ - co musisz wiedzieć?

Poradnia preluksacyjna to poradnia specjalistyczna, w której wykonywane są badania służące wczesnemu wykryciu ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków oraz niemowląt. Poradnie preluksacyjne wykonują badanie ortopedyczne oraz badanie USG stawów biodrowych. Lekarz ortopeda sprawdza budowę stawów biodrowych u dziecka, ich symetrię, odwodzenie nóżek, symetrię fałdów pośladkowych i udowych, a także objaw przeskakiwania. Pierwsze badanie profilaktyczne powinno odbyć się w ciągu pierwszych 6-ciu tygodni życia dziecka. Natomiast kontrolne zaleca się dodatkowo wykonać w 3 oraz 6 miesiącu.

Wizyta w poradni preluksacyjnej pozwala wykryć wrodzone wady stawów np. dysplazję stawu biodrowego i rozpocząć dalsze leczenie dziecka lub objąć je profilaktyką poprzez powtórzenie badań w późniejszym okresie. Leczenie polega m.in. na wprowadzeniu szerokiego pieluszkowania, w niektórych przypadkach z zastosowaniem szelek, szyn lub poduszek. Dodatkowo lekarz ortopeda tłumaczy oraz pokazuje, jak powinna wyglądać pielęgnacja niemowlęcia.

Poradnie preluksacyjne świadczą usługi w ramach narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub odpłatnie bez skierowania.