Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 19-04-2024 w Polsce są 34 placówki udzielające na NFZ świadczenia pozytonowa tomografia emisyjna (pet). Średni czas oczekiwania to 45 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 12 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 175 dni.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Badaniem, które bardzo skutecznie obrazuje stan wewnętrznych narządów w ludzkim ciele, jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Jej celem jest obserwowanie promieniowania zachodzącego z udziałem substancji promieniotwórczej, która zostaje podana pacjentowi na krótko przed obrazowaniem. Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju badania jest szybki połowiczny rozpad podawanej substancji, co znacząco zmniejsza negatywny jej wpływ na narządy i tkanki wewnętrzne pacjenta.

Technikę obrazowania PET, czyli pozytonową tomografię emisyjną na NFZ świadczą obecnie w Polsce ponad 20 placówek. Zjawiskiem wykorzystywanym podczas badania jest zmiana metabolizmu wewnątrzkomórkowego pewnych związków chemicznych. Dlatego najczęściej podawanym środkiem jest fludeoksyglukoza (F18-FDG). Fotony powstające w organizmie człowieka są śledzone przez specjalne urządzenie rejestrujące ich drogę i tworzące w ten sposób obraz wewnętrznych narządów człowieka. Na tej podstawie rejestruje się wszelkie zmiany w organizmie, co pozwala na postawienie bardziej trafnej diagnozy.

Warto zaznaczyć, że pozytonowa tomografia emisyjna (PET) przyczyniła się do znaczącej poprawy w dziedzinie diagnostyki pacjentów. Najczęściej wykorzystywana jest w medycynie nuklearnej celem badania takich organów jak serce i mózg. Jest również skutecznym sposobem wykrywania wszelkich zmian rakowych, które wychwytuje u 90% badanych pacjentów z takim podejrzeniem. Jest również bardzo pomocna w lepszym poznaniu chorób neurologicznych takich jak Parkinson, Alzheimer czy padaczka. Urządzenia PET najczęściej łączy się w zestawy hybrydowe z rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym.