Stacja dializ

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 13-09-2024 w Polsce jest 276 placówek udzielających na NFZ świadczenia stacja dializ. Średni czas oczekiwania to 0 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 3 dni.

Stacja dializ na NFZ - co musisz wiedzieć?

Osoby cierpiące z powodu dysfunkcji nerek wspiera stacja dializ. Obecnie funkcjonuje ona w ponad 270 placówkach publicznych, świadcząc usługi na zasadzie umowy z NFZ. Dzięki temu osoby chore mogą otrzymać bezpłatną pomoc w tym zakresie. Może ona odbywać się w warunkach szpitalnych, jak również domowych. Wszystko zależy od rodzaju dializy i poziomu zaawansowania niewydolności nerek u pacjenta.

Zasadniczo stacje dializ na NFZ działają na podstawie dwóch rodzajów terapii. Jedną z nich jest hemodializa tj. dializa pozaustrojowa, drugą natomiast dializa otrzewnowa. Efektem obu metod jest pozbycie się z organizmu toksyn i substancji szkodliwych, których nie mogą odfiltrować nerki ze względu na nieprawidłowe działanie. Hemodializa polega na użyciu przepuszczaniu krwi pacjenta przez tzw. sztuczną nerkę. Zastępuje ona naturalny organ wewnętrzny i za pomocą błony półprzepuszczalnej powstrzymuje niepożądane związki chemiczne. Zabieg ten trwa ok. 5 godzin i należy powtórzyć go przynajmniej trzy razy w tygodniu.

W innym przypadku stacja dializ może zdecydować o dializie otrzewnowej. Polega na wszczepieniu do jamy brzusznej cewnika i wprowadzeniu do otrzewnej płynu dializacyjnego, który ma za zadanie wchłaniać toksyny i niebezpieczne związki. Otrzewna działa w tej metodzie jako naturalny filtr. Proces oczyszczania powtarza się do 5 razu w ciągu dnia, lecz nie wymaga on pracy personelu medycznego. Może być przeprowadzony samodzielnie przez pacjenta lub odpowiednio przeszkoloną osobę z jego otoczenia.