Zabiegi na przegrodzie nosowej

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 05-12-2023 w Polsce jest 165 placówek udzielających na NFZ świadczenia zabiegi na przegrodzie nosowej. Średni czas oczekiwania to 430 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 155 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 840 dni.

Zabiegi na przegrodzie nosowej na NFZ - co musisz wiedzieć?

Osoby, które mają krzywą przegrodę nosową mogą skorzystać z zabiegu, refundowanego przez NFZ. Skrzywiona przegroda naraża na częstsze infekcje, poprzez zalegającą wydzielinę, spływającą do gardła. Pacjenci ze skrzywioną przegrodą mają również utrudnione oddychanie. W związku z tym zabieg zleca zwykle lekarz laryngolog. Przed zabiegiem lekarz kieruje na potrzebne badania, a pacjent musi być zdrowy.

Zabieg na przegrodzie nosowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega on na nacięciu nosa i oddzieleniu błony śluzowej od części chrzęstnej. Po usunięciu skrzywionej chrząstki, poddaje się ją naprostowaniu i można umieścić ją z powrotem w nosie. W innych przypadkach wystarczy tylko korekta części chrzęstnej i kostnej przegrody, a usunięciu poddaje się jedynie ostrogi i uwypuklenia.

Przez kolejną dobę po zabiegu w nosie pozostają specjalne opatrunki, przez co oddychanie możliwe jest jedynie przez usta. Po tym czasie zostają one usunięte, a pacjent musi przyjmować leki przeciwbólowe i zapobiegające wystąpieniu krwotoku. Przez tydzień do dwóch powinno się ograniczyć aktywność fizyczną i bacznie obserwować, czy nie pojawi się podwyższona temperatura ciała lub krwawienie z nosa, co wymaga konsultacji lekarskiej.