Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce są 193 placówki udzielające na NFZ świadczenia zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia). Średni czas oczekiwania to 49 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 12 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 103 dni.

Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Ciało szkliste jest galaretowatą masą, która wypełnia tylną część oka. Ma istotne znaczenie w generowaniu obrazów optycznych i przetwarzaniu bodźców. Nie ma zdolności regeneracyjnych. W sposób swobodny dotyka siatkówki i przez zachodzące w nim zmiany może powodować pogorszenie zdolności widzenia.

Zabiegi w zakresie ciała szklistego nazywa się witrektomią. Polegają na wprowadzeniu do narządu wzroku mikroskopijnymi otworami narzędzi chirurgicznych. Za ich pomocą specjalista eliminuje wady ciała szklistego i powstałe na skutek różnych czynników zmiany. Ubytek ciała szklistego rekompensowany jest różnymi rodzajami gazów lub olejem silikonowym.
Zabieg witrektomii jest szansą na znaczną poprawę wzroku i ratuje pacjenta przed jego trwałym uszkodzeniem i ślepotą. Osoby poddające się zabiegowi powinny ściśle współpracować z lekarzem okulistą, w celu prawidłowego gojenia się oka. Jakiekolwiek niedopisania i zaniedbania mogą skutkować nieodwracalnymi zmianami i pogorszeniem widzenia.

Istotnym czynnikiem jest występowanie współistniejących chorób narządu wzroku. W przypadku zaćmy usuwana jest uszkodzona soczewka i wszczepiana zostaje sztuczna, gdyż witrektomia przyspiesza rozwój zaćmy. Zabieg ten jest konieczny w celu zachowania poprawnego widzenia.

Pacjenci poddający się zabiegowi w zakresie ciała szklistego mogą odczuwać po operacji dyskomfort w postaci obecności ciała obcego. Jest to spowodowane obecnością gazów w oku. Z czasem uczucie to mija całkowicie. Wskazana jest również pozycja boczna leżąca do 3 dni po zabiegu.