Reumatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu kostno-stawowego oraz tkanki łącznej. Diagnozuje i leczy dolegliwości bólowe występujące w zakresie układu ruchu, ale nie będące skutkiem urazu. Choroby reumatologiczne powiązane są często z występowaniem innych, nieswoistych objawów, takich jak na przykład: pogorszenie tolerancji wysiłku, rumień i obrzęk skóry, łysienie, zaburzenia immunologiczne, objawy suchości miejsc intymnych, oczu i ust i inne. Bardzo często objawy ze strony układu ruchu nie są związane bezpośrednio ze zmianami w nim zachodzącymi, ale z chorobami autoimmunologicznymi, zaburzeniami hormonalnymi i przewlekłymi stanami zapalnymi. Wszystkie te elementy są składową diagnostyki przeprowadzanej przez lekarza reumatologa.
Najważniejszym elementem pracy reumatologa jest szczegółowa diagnostyka poprzedzona obszernym wywiadem zdrowotnym. Ma to na celu skrupulatne zapoznanie się z występującymi dolegliwościami, historią zdrowia i choroby pacjenta. Szerokie doświadczenie w prowadzeniu poradni i ilość pacjentów reumatologicznych objętych nadzorem, a także stale weryfikowana wiedza na szkoleniach i konferencjach naukowych sprawiają, że opieka w gabinetach prywatnych powinna być na najwyższym poziomie.
Pacjent udający się na pierwszą wizytę powinien zabrać ze sobą wszystkie wykonane dotychczas wyniki badań laboratoryjnych, rezonansu czy RTG. Powinien mieć przygotowaną listę przyjmowanych przewlekle leków wraz z dawkowaniem, a także mieć zanotowane wszystkie niepokojące objawy - usprawni to diagnostykę i przyspieszy czas postawienia konkretnej diagnozy oraz włączenie właściwego leczenia.