Chirurg naczyniowy

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 08-12-2019 w Polsce jest 111 placówek udzielających na NFZ świadczenia chirurg naczyniowy. Średni czas oczekiwania to 311 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 157 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 1 005 dni.
Chirurg naczyniowy to lekarz, który zajmuje się chorobami naczyń krwionośnych. Specjalizuje się w udrażnianiu naczyń krwionośnych, usuwaniu zmian takich jak zrosty i tętniaki, a także wstawianiem protez naczyniowych. Chirurg naczyniowy diagnozuje oraz leczy pacjentów z zakrzepicą żył głębokich, tętniakami oraz żylakami. Leczy zwężenie tętnic, które ogranicza przepływ krwi i może prowadzić do niedokrwienia. Zajmuje się również pacjentami, u których stwierdzono zespół stopy cukrzycowej. Do lekarza tej specjalizacji zgłaszają się również pacjenci, którzy czują drętwienie lub mrowienie kończyn, odczuwają ból za mostkowy i duszności, które mogą świadczyć o zatorze tętnicy płucnej. W przypadku zdiagnozowania schorzenia, specjalista wdraża odpowiednie leczenie.
W zależności od schorzenia, chirurgia naczyniowa oferuje leczenie nieinwazyjne, leczenie metodą klasycznej operacji otwartej oraz technikami wewnątrznaczyniowymi. W skrajnych przypadkach, takich jak martwica, chirurg naczyniowy wykonuje amputację kończyny.