Endoskopia (Gastroskopia, Kolonoskopia)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 23-06-2024 w Polsce jest 661 placówek udzielających na NFZ świadczenia endoskopia (gastroskopia, kolonoskopia). Średni czas oczekiwania to 173 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 112 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 295 dni.

Endoskopia (Gastroskopia, Kolonoskopia) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Endoskopia to zabieg diagnostyczno-medyczyny, który wykorzystuje się w gastroenterologii, ortopedii oraz laryngologii. Umożliwia pobranie materiału do badania, a tym samym wykrywa zmiany chorobowe.

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, zwanej endoskopem. Sonda zakończona jest światłowodem, co pozwala na oświetlenie badanego obszaru. Posiada również kamerę, która rejestruje i przekazuje na monitor obraz z wnętrza ciała pacjenta. Podczas badania endoskopowego można pobrać wycinek do badania, a nawet wykonać zabiegi lecznice, jeżeli będzie istniała taka konieczność.

Wyróżnia się również endoskopie kapsułkową. Zamiast wprowadzenia sondy, pacjent połyka kapsułkę, która posiada miniaturową kamerę. Przechodząc przez układ pokarmowy, wykonuje 50 tysięcy zdjęć, które przekazywane są do urządzenia, zamontowane na brzuchu pacjenta. Następnie jest wydalana.