Lekarz sportowy

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 02-04-2023 w Polsce jest 145 placówek udzielających na NFZ świadczenia lekarz sportowy. Średni czas oczekiwania to 21 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 2 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 34 dni.

Lekarz sportowy na NFZ - co musisz wiedzieć?

Lekarz sportowy zajmuje się zajmuje się profilaktyką osób aktywnych fizyczne oraz leczeniem kontuzji i urazów. Lekarz medycyny sportowej wydaje wstępne i okresowe oświadczenia o zdolności do uprawiania sportu oraz możliwości powrotu do treningów. Ponadto lekarz sportowy diagnozuje kontuzje i urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu oraz prowadzi rehabilitację. Lekarz medycyny sportu uprawniony jest również do ustalania diet i planów ćwiczeń. W razie potrzeb, lekarz sportowy kieruje do lekarzy specjalistów w celu dalszej diagnostyki.

Na wizycie lekarz sportowy może wymagać następujących badań laboratoryjnych: morfologię z rozmazem, badanie EKG z opisem, badanie ogólne moczu oraz glukozę. W przypadku pacjentów chorych na tarczycę, lekarz medycyny sportowej będzie wymagał ostatniego wyniku poziomu TSH.
Lekarz sportowy dla dzieci ma uprawnienia do wydawania orzeczenia o braku przeciwskazań dla uczniów szkół sportowych.

Lekarz medycyny NFZ świadczy bezpłatnie usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.