Lekarz sportowy

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 17-01-2020 w Polsce są 163 placówki udzielające na NFZ świadczenia lekarz sportowy. Średni czas oczekiwania to 19 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 1 dzień, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 70 dni.
Lekarz sportowy zajmuje się zajmuje się profilaktyką osób aktywnych fizyczne oraz leczeniem kontuzji i urazów. Lekarz medycyny sportowej wydaje wstępne i okresowe oświadczenia o zdolności do uprawiania sportu oraz możliwości powrotu do treningów. Ponadto lekarz sportowy diagnozuje kontuzje i urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu oraz prowadzi rehabilitację. Lekarz medycyny sportu uprawniony jest również do ustalania diet i planów ćwiczeń. W razie potrzeb, lekarz sportowy kieruje do lekarzy specjalistów w celu dalszej diagnostyki.
Na wizycie lekarz sportowy może wymagać następujących badań laboratoryjnych: morfologię z rozmazem, badanie EKG z opisem, badanie ogólne moczu oraz glukozę. W przypadku pacjentów chorych na tarczycę, lekarz medycyny sportowej będzie wymagał ostatniego wyniku poziomu TSH. Lekarz sportowy dla dzieci ma uprawnienia do wydawania orzeczenia o braku przeciwskazań dla uczniów szkół sportowych.
Lekarz medycyny NFZ świadczy bezpłatnie usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.